Mellrák: nagy árat fizetünk hanyagságunkért?
Idén is lehet sétálni a rózsaszínnel kivilágított Lánchídon, felhívva a figyelmet a mellrákszűrés fontosságára. A második leggyakoribb rosszindulatú megbetegedésről lévén szó, a tájékoztatásra kétségkívül nagy szükség van. Jó eséllyel gyógyíthatnánk például a korán felismert eseteket.
Évente több mint félmillió nő halálát okozza világszerte a mellrák, Magyarországon több mint hétezer új esetet regisztrálnak, jelenleg pedig hatvanhatezer emlődaganatos betegről tudnak, több mint kétharmaduk azonban már előrehaladott, áttétes mellrákkal kereste fel orvosát. A megelőzésnek, az egészségtudatos életmódnak tehát nagy szerepe lenne. Ezt hangsúlyozta Székely Tamás egészségügyi miniszter a sajtó képviselőinek. Egyelőre ugyanis - a statisztikák szerint - nem vesszük komolyan a betegséget. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) mellrákszűrésén csupán 38 százalékos a részvételi arány, noha a veszélyeztetett korosztály, azaz a 45-65 év közötti nők mindegyikének ott lenne a helye, az időben felismert mellrák több mint 90 százalékos hatékonysággal gyógyítható. Az említett korosztályt kétévente hívja, pontosabban hívnák be a lakóhelyük szerint illetékes mammográfiás szűrőközpontba.
Korai felismerés. Rajtunk múlik © Kádár Mónika |
Rendszeres önvizsgálat
A mellekben kialakuló rákos sejtburjánzásnak kezdetben nincsenek tünetei. Első jele általában egy csomó, amely határozottan elkülönül a környező szövetektől: az elején a csomó még szabadon mozoghat a bőr alatt, ha megpróbáljuk kitapintani, előrehaladott állapotban azonban rögzül a mellkas falához, vagy a felette lévő bőrhöz. Szintén árulkodó tünet lehet, ha a mell alakja megváltozik, később már fekélyes gödrök, narancshéjhoz hasonló sebek is kialakulhatnak rajta. Az sem jó jel, ha hónaljban lévő nyirokcsomók megduzzadnak, jól tapinthatók.
Sokan kétségbe vonják az önvizsgálat szerepét, pedig egy orvos útmutatásával elsajátított technikával hamarabb észrevehetők az apróbb változások. A rendszeresen, évente három-négy alakalommal végzett önellenőrzésnek órisi szerepe lehet a korai felismerésben, elkerülve ezzel azt, hogy túl későn kerüljünk orvoshoz.
Hajlamosító tényezők
A mellrák kialakulásáért részben az életmód, környezeti hatások - életkor, elhízás, alkoholfogyasztás, egészségtelen táplálkozás, kevés mozgás - illetve örökletes tényezők - az összes diagnosztizált emlőrák huszadánál kimutatható az örökletes génmutáció - tehetők felelőssé.
A rákkutatási világalap (World Cancer Research Fund) nemrég pedig azzal állt elő, hogy mellrák elsősorban a tehetősebbek körében fordul elő. A kutatók szerint a gazdagabb nők általában később szülik meg első gyermeküket, kevesebb gyermeket vállalnak, és gyakrabban részesülnek hormonterápiában, mint a szegényebbek. Ezek a tényezők pedig mind hozzájárulhatnak a mellrák gyakoribb előfordulásához. A kutatások szerint a szoptatás csökkenti némely, rákkal összefüggő hormon szintjét az anya szervezetében, csökkentve ezáltal a betegség kockázatát. Úgy találták, hogy a szoptatás végén az anya szervezete megszabadul minden olyan mellben lévő sejttől, amelyben károsodott DNS lehet.
Rózsazsín Lánchíd |
A séta október 4-én este 8 órakor indul a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) épülete elől, ahol már délután részt lehet venni szűrővizsgálatokon, véradáson, orvosi tanácsadáson. Ezidőben egy tudományos szimpóziumot is összehívtak, amelyen a hazai rákkutatás és gyógyítás orvos szakértői tekintik át közösen a többi között azt, hogy mi jellemzi a pillantnyi emlőrákszűrés hazai és nemzetközi gyakorlatát, eredményeit. |
Míg az agresszív tumorok esetében általában indokolt az erőteljes gyógyszeres és sugárkezelés, az igen korai esetek több mint 90 százaléka meggyógyul, akár onkológiai kezelés nélkül is.