2009. augusztus. 26. 14:20 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 26. 14:12 Plázs

A magas vérnyomás összefügg a memóriaproblémákkal?

Nagy valószínűséggel memóriaproblémákkal is küszködnek a magas vérnyomásban szenvedő emberek, ráadásul már viszonylag fiatalon, akár 45 éves korban - állapították meg amerikai kutatók, akik hangsúlyozzák, hogy a magas vérnyomás korai agresszív kezelése igen kifizetődő lehet e téren is.

A magas diasztolés vérnyomásban szenvedők esetében, amikor a vérnyomás alsó értéke magasabb az átlagosnál, nagyobb a valószínűsége a memóriaproblémáknak és a kognitív zavaroknak - írták az Alabamai Egyetem szakemberei a Neurology szaklapban megjelent tanulmányukban, amely az eddigi legnagyobb szabású vizsgálat a magas vérnyomás és a memóriaproblémák közötti kapcsolatról.
   
"Lehetséges, hogy a magas vérnyomás megelőzésével vagy kezelésével potenciálisan megelőzhetővé válik a kognitív zavar, amely a demencia, a szellemi leépülés hírnökének bizonyulhat" - fogalmazott Georgiis Tsivgoulis, a tanulmányt készítő csoport vezetője.
   
A kutatók mintegy 20 ezer, 45 éves vagy annál idősebb embert vizsgáltak meg, olyanokat, akiknél korábban soha nem lépett fel agyi érkatasztrófa (stroke) vagy mini-stroke, amely a memóriazavarok általános előidézője lehet. Több mint 7 százalékuknál észleltek memóriaproblémákat, és több mint felük szedett gyógyszert magas vérnyomásra.
   
A magas vérnyomást a szakemberek a 140/90 feletti értékben határozzák meg. A nem kezelt magas vérnyomás agyi érkatasztrófát, szívrohamot, szívelégtelenséget és veseelégtelenséget okozhat.
   
A vérnyomás alsó értékében bekövetkezett, minden 10 pontos növekedés esetén 7 százalékkal nőtt az esélye annak, hogy az illetőnek kognitív problémái vannak - mutatták ki a szakemberek. Ugyanezt az eredményt kapták akkor is, amikor a gondolkodást befolyásoló más tényezőket - kort, dohányzást, testmozgást, végzettséget, cukorbetegséget vagy magas koleszterinszintet - is figyelembe vettek.
   
"A legfrissebb eredmények azt sugallják, hogy a magasabb vérnyomás kockázati tényező lehet a kognitív képesség csökkenésében, de további vizsgálatok szükségesek annak megállapítására, hogy megértsük az ok-okozat viszonyt" - közölte Walter Koroshetz, a tanulmány elkészítését támogató amerikai National Institute of Neurological Disorders and Stroke igazgatóhelyettese.