2009. június. 12. 15:42 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 12. 15:57 Plázs

Menedzserek: rossz látás és magas vérnyomás

A feszített munkatempó, a pszichés terhelés, valamint a mozgásszegény életmód miatt olyan betegségek alakulhatnak ki, amelyekre gyakran csak a rendszeres szűrővizsgálatok derítenek fényt.

Az elmúlt évben az elvégzett több mint 4 ezer menedzserszűrés alkalmával a vizsgált páciensek közel 90 százalékénál diagnosztizáltak valamilyen megbetegedést, és közel 21 ezer diagnózis született - derül ki a Budai Egészségközpont, tavalyi menedzserszűrési statisztikájából.
 
A statisztikák rávilágítanak a megelőzés fontosságára a fokozottan leterhelt vezetői réteg esetében. „Konkrét példákkal bizonyítható, hogy a korai stádiumú, de súlyos betegségeknél életeket is menthet a menedzserszűrés” – mondta Kiss András, a Budai Egészségközpont munkatársa, hozzátéve: azáltal, hogy kiszűrjük a kockázati tényezőket csökken a betegállományban töltött idő.

A menedzserszűrések  során diagnosztizált, leggyakoribb betegségek közé tartozik többek között az elhízás, a rövidlátás, a fogszuvasodás, valamint a magas vérnyomás és koleszterinszint. Ezek mellett jellemző még a gyomorfekély, a szívtáji fájdalom, és az emésztési zavarok, de előfordulhatnak alvási és potenciazavarok is. Az összes diagnózis mindössze 12 százaléka volt a „sine morbo” azaz betegség nélkül. A vizsgált páciensek 11 százalékánál diagnosztizáltak daganatos megbetegedést, ám ezek több mint 95 százaléka jóindulatú elváltozás. A csupán 2 százalékot elérő rosszindulatú daganatok 19 százaléka a bőrt, szintén 19 százaléka a nyirok és vérképző szerveket és egyenlő arányban 14-14 százaléka az emlőt, az emésztőszerveket, valamint a prosztatát érinti. Kisebb arányban diagnosztizáltak rosszindulatú elváltozást a vesében (5 százalék), valamint a légzőszervekben (5 százalék).

A szervrendszereket tekintve a leggyakrabban érintett területek az endokrin, táplálkozási és anyagcsere betegségek (25,8 százalék), a szem (20,3 százalék), valamint a keringési rendszer (11 százalék). Ritkábban fordulnak elő a légzőrendszer és légutak (1,9 százaléknt például a fül betegségei (kevesebb mint 1 százalék). A felgyorsult munkavégzéssel járó fokozott stresszre utalhat, hogy a vizsgálatok során 6 százalékban diagnosztizáltak emésztőrendszeri betegségeket.

Érdekesség, hogy a legnagyobb számban – a vizsgált páciensek több mint 9 százalékánál – előforduló betegség a lúdtalp, ezzel szemben idegrendszeri megbetegedéseket például csak kis számban diagnosztizáltak. A mozgásszegény életmód miatti elhízás pedig a páciensek közel 8 százalékát érinti. Emellett a magas vérnyomás (7,1 százalék),  a rövidlátás (5,3 százalék), valamint a fogszuvasodás (4,4 százalék) a legjellemzőbb betegségek a vezetők körében.

Itthon egyre több vállalat ismeri fel, hogy a vezetők egészségi állapota jelentősen befolyásolja az üzleti eredményeket, és a versenyképesség egyik kulcsa a vállalat munkatársainak egészsége és motivációja. Ennek fényében a vállalatok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a munkahelyi egészségmegőrzésre a vezetők körében is.