Krónikus fáradtságszindrómát okozhat a csókláz
A mononukleózissal (mirigylázzal) megfertőződött tizenéveseknél krónikus fáradtságszindróma alakulhat ki - közölték amerikai orvosok a Pediatrics című szakfolyóirat júliusi számában megjelent tanulmányukban.
A mirigyláznak, csókláznak is nevezett mononukleózis fiatalok és serdülők körében gyakoribb, nyállal is terjedő vírusos megbetegedés, melyet a herpeszvírusok családjába tartozó Epstein-Barr vírus okoz. Korábbi tanulmányok már megállapították, hogy a mononukleózisban szenvedő felnőttek mintegy tíz százalékánál krónikus fájdalomszindróma fejlődik ki, ám arról eddig kevesebbet tudtak, mi történik a megfertőződött tizenévesekkel - írja Ben Z. Katz, a chicagói Feinberg Orvosi Egyetem kutatója.
A kutatócsoport 301 mononukleózissal fertőzött kamaszt követett nyomon: hat hónappal a diagnózis után negyedük még nem épült fel teljesen, 13 százalékuknál pedig krónikus fáradtságszindróma alakult ki.
További hat hónap elteltével a tizenévesek hét százalékánál, a kétéves kontrollon pedig négy százalékánál fennállt még a probléma. Az, hogy a diagnózissal egyidőben kaptak-e szteroidot a mononukleózis elleni kezelés részeként, nem befolyásolta a krónikus fáradtság-szindróma kialakulásának mértékét. "Most azon dolgozunk, hogy megtaláljuk a különbséget a teljesen felépült kamaszok és a többiek között" - mondta Katz.