2009. június. 18. 07:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 17. 22:36 Plázs

Tíz orvosi tévhit

Mindannyian hallottunk már olyan - vélt - orvosi igazságokról, amelyek emberöltők óta tartják magukat. Fel sem merül bennünk, hogy van-e ezeknek a hiedelmeknek tudományos alapjuk. Egy új könyv ezeket járja körül.

Ne nyeld le a rágógumit című könyvében az Indiana Orvosi Egyetem két tanára a tisztánlátás végett igyekszik eloszlatni a legismertebb orvosi hiedelmeket, féligazságokat és a valótlanságokat. A szerzők által összeállított top 10-es listát a The News-Sentinel cikke alapján közöljük az alábbiakban. 

1. Méhcsípéskor ki kell szedni a fullánkot. Ha fullánkot látunk, nyomban ki akarjuk szedni. Ennek ellenére egy kísérlet, amelyben önkéntesek hagyták magukat megcsípni, azt találta, hogy a fullánk eltávolítása nem életbevágó, viszont az időtartam, amíg a fullánk benn maradt, fontos faktor volt a fájdalom csökkenésében.

Nemkívánt szőrzet. Nem befolyásolható
© sxc.hu
2. A borotválás eredményeképpen a szőrzet erősebb, sötétebb lesz, és gyorsabban nő. Tudományos kutatások azt mutatják, hogy ez nem így van. A sarjadzó szőrszálak sötétebbnek tűnhetnek, de csak azért, mert a nap még nem szívta ki a színüket, és erősebbnek érezzük őket, mert a borotva letompítja a hegyüket. Idővel a szőrök vége elvékonyodik és kivilágosodik. Tudományosan megfogalmazva, a szőrzet elhalt részének borotvával történő eltávolítása semmilyen módon nem hat a szőr növekedésére vagy bármilyen más faktorára. Az emberi szőrzettel kapcsolatos tévhitekről itt olvashat.  

3. A citronellaolajos gyertyák hatékonyak a szúnyogriasztásban. Csakis annyira hatásosak, mint bármilyen más gyertya, amennyiben elég közel - néhány méternyire - ülünk hozzájuk. A legjobb megoldás, főként gyerekek esetében a DEET (dietil-toluamid), amelynek hatása tudományosan is bizonyított.

4. A medúzacsípést le kell pisilni. Nincs olyan kísérlet, amely bebizonyította volna, hogy a vizelet hatásosabb a sima víznél az apró tüskék eltávolításában. Egyetlen tanulmány állítja azt, hogy a hólyagmedúza csípésének kezelésekor a nagyon meleg víz enyhítheti a fájdalmat.

5. A mérgesszömörce-csípés fertőző. Ez csak akkor igaz, ha az érintett nem mosta le az érzékenységet okozó urushiol tartalmú növényi olajat a bőréről vagy ruházatáról. Amennyiben lemostuk magunkról a nyúlós olajat, és rendesen kimostuk a ruhánkat, nem adhatjuk át a csípést más embernek, és nem fertőzhetjük meg más testrészünket sem. Még akkor sem kell tartani a ragálytól, ha a bőrünk tele van nedvedző hólyagokkal.

6. Nyáron tartózkodjunk a majonéztartalmú ételektől. Ennek igazságalapja a múltban gyökerezik, amikor nyers tojás felhasználásával készítették a majonézt, ám a manapság boltban kapható készítmények biztonságosak, még akkor is, ha ki vannak nyomva a tubusból. Nincs bizonyított esete annak, hogy valaki bolti majonéztől lett beteg. A mosatlan, nyers zöldség ennél jóval nagyobb kockázatot rejt.

Mindennapi feketénk. Nem szárít ki
© sxc.hu
7. A koffeintartalmú italok kiszárítanak. Több mint húsz különböző tanulmány szerint, ha egyáltalán van, akkor is elhanyagolható a különbség a koffeintartalmú italokat fogyasztó és az ezeket mellőző kísérleti alanyok vizeletének mennyisége között.

8. A csecsemőknek nagy melegben vízre van szükségük. Valójában amíg a csecsemők nem esznek szilárd ételt, nincs szükségük vízre mindenáron, csupán anyatejre vagy tápszerre. A víz még talán ártalmas is lehet, hiszen a babák fejlődő veséi nem képesek megbirkózni az extra mennyiségű folyadékkal elég gyorsan, ezáltal egyensúlyhiány alakulhat ki szervezetükben a víz és a nátrium aránya között. 

9. A testhő nagy része a fejünkön át távozik. Mivel az újszülöttek feje - testükhöz képest - nagyobb, így az ő esetükben ez akár igaz is lehet. Testünk egyébként arról a részéről veszít hőmérsékletéből, ahonnan a hideg éri. Ha a fejünk védve van, ám a kezünk nem, a test hője onnan távozik.

10. Evés és úszás között legalább egy órát várni kell. Erre nincs egyértelmű bizonyíték. Egy nagy lakoma után a józan ész azt diktálja, ne menjünk azonnal futni, de az úszással kapcsolatban semmi nem követeli meg a várakozási időt.