Contergan-botrány: mi okozta a magzati végtagtorzulást?
Brit tudósok megfejtették az okát annak, hogyan és miért okozott tömeges méretekben torzszülötteket a talidomid hatóanyagot tartalmazó nyugtatószer.
Az 1950-es évek végén és a hatvanas évek elején számtalan édesanya szedte az 1957-ben forgalomba hozott szert, hogy enyhítse a terhessége első hónapjaiban jelentkező reggeli rosszulléteket. Mintegy 10 ezer gyermek jött világra fejlődési rendellenességgel, eltorzult, számos esetben ki sem alakult végtagokkal. A születési rendellenesség eredetét csak jóval később vezették vissza a nyugtatószer szedésére.
Az Aberdeeni Egyetem kutatócsoportja ötven évvel később megoldotta a talányt, megállapítva, hogy a Contergan tabletta hatóanyaga megakadályozta az új erek növekedését a fejlődő magzatban. "Egy 50 éves rejtvényt fejtettünk meg, feltárva, hogy miként okozhatott végtagtorzulást a talidomid, illetve, hogy miért a végtagok fejlődésére volt hatással" - közölte Neil Vargesson, a kutatócsoport vezetője.
A talidomid bonyolult összetételű, sokféle hatást okozó szer; a tudósok hosszú éveken át nem tudták meghatározni, hogy ezek közül melyik okoz végtagtorzulást, és leginkább miként. "Sok elmélet keletkezett, de ez az első alkalom, hogy határozottan kimutattuk: a szer érképződés-ellenes hatása okolható a születési rendellenességért" - magyarázta a kutató a BBC brit műsorszórónak.
Vargesson emlékeztetett arra, hogy a nyugtatót a nők terhességük korai szakaszában - főleg az ötödik és kilencedik hét között - szedték a rosszulléteik enyhítésére. "Ez az időszak különösen fontos, mivel ekkor fejlődnek ki a magzat végtagjai. A folyamatban érintett erek ebben az időszakban még nagyon fejletlenek, nagyon gyorsan változnak és növekednek" - mondta.
A kutatók eredményeiket az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) tették közzé.