Megszámolják a magyar cukorbetegeket
A cukorbetegség hazai elterjedtségének felmérését, az így nyert tapasztalatok érintettekkel történő megosztását, végül a cukorbetegek kezelésének hazai fejlesztését tűzte ki célul a Novo Nordisk Hungária Changing Diabetes (Változtassunk a diabéteszen) elnevezésű programjában, mely 2008 elején indult útnak Magyarországon - fejtette ki Morten Vaupel, a Novo Nordisk Hungária Kft. ügyvezető igazgatója.
A Changing Diabetes, amely 2003-ban született az Egyesült Államokban, mára egy 27 országot felölelő kezdeményezéssé bővült - mondta Morten Vaupel, hozzátéve: Magyarország a diabétesz elterjedtségében és a betegek állapotában a középmezőnyben helyezkedik el.
A Novo felmérése szerint itthon mintegy félmillió cukorbeteg él, ám a nem diagnosztizált esetek száma egyes becslések szerint még egyszer ennyit tesz ki. A felnőtt lakosság jelenleg mintegy 8,5 százalékát kitevő cukorbetegek száma egyre nő, arányuk 2025-re elérheti a 11 százalékot. Ugyancsak emelkedik az elsősorban gyermekekre és fiatal felnőttekre jellemző, úgynevezett 1-es típusú cukorbetegség elterjedtsége is. Ebben a típusban a feltárt új esetek száma átlagosan évi 5 százalékkal nő.
A cukorbetegek emelkedő száma mellett szintén aggodalomra adnak okot a már kezeltek állapotát tükröző mutatók. Ezek legfontosabbika, az elmúlt három havi vércukorszintet jelző HbA1c a cukorbetegek 46 százalékánál lépi túl a kritikus szintet, ami kockázati tényezőt jelent a kis és nagy érszövődmények szempontjából.
A cukorbetegség szövődményeit taglaló, sokkoló adatok szerint hazánkban évente 2500 amputációt végeznek cukorbetegeknél, 920-an vakulnak meg, és a dializált betegek 30 százaléka ugyancsak diabéteszes.
A hazai diabéteszhelyzet felmérését a probléma társadalmi tudatosításának, a szakemberek továbbképzésének kell követnie - fogalmazott Morten Vaupel. Ennek előmozdítására a Novo 2009-ben szakmai fórumot szervez, amelyen a cukorbeteg-ellátásban és -kezelésben érdekelt valamennyi fontos partner részvételére számítanak. Jelenleg az előkészületek zajlanak - mondta el a Novo vezetője, aki szerint akár diabétesz-akcióterv is készülhet a rendezvényen.
Morten Vaupel nemzetközi tapasztalatokra hivatkozva kifejtette, hogy a cukorbetegség kezelésének fejlesztésében azok az országok járnak az élen, amelyek készítettek egy nemzeti diabéteszregisztert és folyamatosan frissítik azt. Úgy tűnik, hogy a helyzet rendszeres felmérése elengedhetetlen feltétele az előrelépésnek - fogalmazott.
A Novo, amely magát nem gyógyszergyártóként, hanem "egészségügyi ellátásban érdekelt társaságként" határozza meg, ösztönzi és támogatja a magyar diabéteszfelmérés legfontosabb adatainak, indikátorainak rendszeres frissítését. Tevékenységük végső célja a diabétesszel élők életminőségének javítása, valamint a szökőárként terjedő betegség növekvő trendjének megtörése - hangsúlyozta a Novo magyarországi vezetője.