Plázs travelline.hu 2009. január. 23. 09:02

Mit együnk Ausztriában?

A közös birodalmi múltnak köszönhetően a osztrák és a magyar...

Hanisítatlan Wiener Schnitzel
Creative Commons

A közös birodalmi múltnak köszönhetően a osztrák és a magyar gasztronómia igazi sógorok, sok hazai fogást megtalálunk szomszédunk konyháiban is. Ha egy jó gulyáslevesre vágyunk, ne rendeljünk azonban Gulasch-t, csak akkor nem fogunk csalódni, ha beérjük egy az itthoninál sűrűbb pörkölttel, melyet ha tükörtojással  (Fiakergulasch) vagy csemegeuborkával (Herrengulasch) megbolondítunk, hamisítatlan bécsi ízeket kapunk. Sok magyarhoz hasonlóan szomszédaink is hungarikumnak tartják a rétest – mely valójában a törököktől származik –, de azért elkészítették a maguk verzióját is. 

Híresen jól sikerült az almás (Apfelstrudel) és a túrós rétesük (Topfenstrudel), de ugyancsak ezen a néven tartják számon a valójában vajastésztából készült tiroli rétest (Tiroler Struder) is. Mielőtt rátérnénk az echte osztrák ételekre, nem szabad szó nélkül elmennünk a bécsi szelet (Wiener Schnitzel) mellett sem. A bécsi szelet valójában milánói, olasz eredetű ételről van ugyanis szó, melyet paradicsomszósszal és reszelt parmezánnal fogyasztottak Itáliában – a bécsieknek mára maradt a kifliprézli és a borjúhús.  

Tafelspitz tormás almapürével
Creative Commons

Na, de nézzük csak milyen hamisítatlan osztrák fogásokkal érdemes megismerkednünk. Ha szóba került a Wiener Schnitzel, rögtön rávágjuk, hogy burgonyasaláta (Kartoffelsalat), mely hagyományos és bizony, kihagyhatatlan körete a bécsi szeletnek. Rendkívül jellegzetes étele az osztrákoknak a főtt marhafartő is (Tafelspitz), melyet pirított hagymás burgonyával, tormás almapürével és zöldségekkel kínálnak. A marha és borjúételek mellett sok csirke is fogy, rántva vagy sütve nagy kedvenc, de bizonyos tájakon gyakran kerül vadhús is az asztalokra. 

A halételek nem elterjedtek országszerte, ha mégis erre vágyunk, pisztrángot Salzburg, pontyot karácsony tájékán Burgerland, más tavi halakat pedig Karintia tartományban érdemes rendelni. Az osztrákok szeretik a leveseket, a marhahúslevest (Rindsuppe) grízgaluskával vagy palacsintabetéttel tálalják. Gyakoriak a tésztaételek is, tiroli specialitás a sültszalonnával (Speckknödel) vagy spenóttal (Spinatknödel) készülő gombóc, vorarlbergi a sajtos tészta (Kässpätzle), karintiai a túrós (Kasnudeln) és a húsos derelye (Schlickkrapfen). 

Sacher torta Franz Sacher titkos receptje szerint
Creative Commons

Régebben az ebéd számított a főétkezésnek, a megváltozott szokásoknak köszönhetően azonban a fentiek ma már gyakran estig váratnak magukra,  délben csak szendvics kerül az osztrákok tányérjára. A híres császárzsömle – melyet egykor III. Frigyes arcképe díszített – finomabbnál finomabb felvágottakkal és sajtokkal megpakolva enyhíti szomszédaink étvágyát.

Az osztrákok a desszertek terén is sokat köszönhetnek a magyar cukrászatnak: a Dobos (Dobostorte) és az Esterházy torták (Esterhazy Torte) szinte minden cukrászda (Konditorei) kínálatában megtalálhatók. A Sacher torta (Sachertorte) azonban már tényleg igazi osztrák nemzeti kincs, melyet az eredeti, 1832-ben Matternich kancellár megbízására Franz Sacher által alkotott, máig titkos recept szerint csupán a bécsi Hotel Sacherben készítenek. 

Ha háziasabb ízekre vágyunk, érdemes tradícionálisan szilvakompóttal (Zwetschkenröster) tálalt császármorzsát (Kaiserschmarren), salzburgi galuskát (Salzburger Nocken), ischlert (Ischler) vagy linzert (Linzeraugen) rendelni. Igazi osztrák különlegességek a kuglóf (Napfkuchen) és a briós (Milchbrötchen) is, de szívesen fogyasztják a szintén az egykori Birodalomhoz tartozó csehek lekváros fánkjait (Krapfen) és gombócait (Germknödel).

A finom falatok mellé az osztrákok egyaránt kedvelik a sört és a bort is. A kávézásnak nagy hagyománya van, igazi kávéházi hangulatra már nem sok más országban bukkanhatunk. Hosszú kávéjukat tejszínnel isszák, és mellé gyakran fogyasztanak süteményt.

Molnár Kata Orsolya

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.