Plázs travelline.hu 2009. január. 17. 11:41

Közel 5 ezer forint lett egy kiló krumpli

Igaz, másutt Moszkvában egy kiló burgonya ára 20 rubel (128 forint), s a nagyon...

Elérhetetlen luxus?
Creative Commons

Igaz, másutt Moszkvában egy kiló burgonya ára 20 rubel (128 forint), s a nagyon drága import sem kerül többe 640 forintnyinál.
   
Némelyik butik eltekintett a nagy külföldi divatházak legújabb kollekcióinak beszerzésétől, és sok boltban korán megkezdődött a leértékelés. Akadt azonban olyan kereskedő is, aki épp ellenkezőleg, ismerve vevőit, megemelte árait, azon az alapon, hogy Európa legdrágább boltjában vásárolni önmagában is státuszszimbólum.
   
De a helybeli milliárdosok már panaszkodnak, főleg azok, akik csak néha látogatnak haza mondjuk Monte Carló-i villájukból. A Komszomolszkaja Pravda című lap egy ilyen hölgy blogját idézte. Az illető beszámolt arról, hogy hirtelen kellett ebédet varázsolnia Moszkvában vendégeinek, s minden szükségest összekapkodva a legközelebbi boltban, csak otthon döbbent rá, hogy 28 ezer rubelt - közel 180 ezer forintot - költött arra, ami a szintén nem olcsó Monte Carlóban legfeljebb 33 ezer forintnyiba került volna.
   
Errefelé az éttermekben is legalább tízszer annyit kérnek, mint egy jobb moszkvai vendéglőben.
   
Igaz, ezen a környéken takarítónőt a Fülöp-szigetekről, nevelőnőt Angliából hozatnak: a takarítónő bére egy átlagos orosz nyugdíj több mint tízszerese, de "megrendelése" - kiválasztása, utaztatása - 1,3 millió forint, és a kereslet egyelőre nem csökken. Angol nevelőnőket - akiknek fizetése a takarítónőkéhez képest dupla, plusz az egyéb költségek - mostanában már alig hozatnak.
   
A helybeli kereskedők szerint azonban válság ide, válság oda, az itteni lakosoknak változatlanul van pénze. "Itt mindenki megengedheti magának ma is, hogy a vacsorához elszopogasson egy üveg bordói bort 18 ezer rubelért (úgy 116 ezer forintért). De elkezdtek gondolkodni, hogy kell-e ez, meg hogy ízlik-e a bor. Eddig ugyanis éppen az ára volt a vonzó. Most meg azt figyelik, ízlik-e, amit vesznek, s már nem akadály, hogy az ár csak 3000 rubel (mintegy húszezer forint, egy máshol kapható drágább bor árának nyolc-tízszerese).
   
Egy kutatás kimutatta: a legtehetősebb oroszok tavaly nyár óta a duplájára növelték közszükségleti cikkekre fordított kiadásaikat, talán valamiféle dacból, de jócskán csökkentették luxuskiadásaikat, s idén a luxuscikkek piacán 15 százalékos forgalomcsökkenésre számítanak Oroszországban. Ennek oka a kutatók szerint azonban nem annyira a bevételek válság okozta tényleges csökkenése, mint inkább az általános társadalmi riadalom.

MTI

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.