Az Önkormányzati Minisztérium pénteki közleménye szerint az NKA-val...
Az Önkormányzati Minisztérium pénteki közleménye szerint az NKA-val közös felhívásra 96 pályázat érkezett. A támogatási igény több mint kétszerese volt a rendelkezésre álló keretnek, amely az előző évinél 300 millió forinttal több, összesen 700 millió forint volt.
A pályázat révén azok a rendezvények kaphattak támogatást, amelyek a kulturális és turisztikai szakmai szempontoknak egyaránt megfeleltek, magas kulturális értéket képviselnek, költségvetésük eléri az 50 millió forintot, széles tömegeket mozgatnak meg és a közönség létszáma legalább 10 ezer fő.
A pályázati keretből 100 millió forint állt rendelkezésre kulturális célokat is teljesítő gasztronómiai rendezvények támogatására. Ezeknél az előírt minimális költségvetés 15 millió forint, a közönség létszáma pedig legalább 3 ezer volt.
Az elnyerhető maximális 30 millió forint támogatásban részesült a jövő évi Budapesti Őszi Fesztivál, a Haydn-emlékév programsorozata és a Zempléni Fesztivál. 27 millió forintot kapott a "Bartók+Bécs 2009" Miskolci Nemzetközi Operafesztivál, 25 millió forinttal támogatták a Mezzo-operaversenyt, 21 millió forint jutott a Múzeumok Fókuszban program múzeumi nagyrendezvényeire, 20 millió forintos támogatásban részesült a Budapesti Nemzetközi Bor- és Pezsgőfesztivál, valamint a Mesterségek Ünnepe.
Tízmillió forint fölötti támogatást kapott többek között a nyíregyházi Vidor Fesztivál (18 millió), a Szentendrei Nyár programsorozata (17 millió), a Savaria Történelmi Karnevál (16 millió), a Szegedi Szabadtéri Játékok, a Zsidó Nyári Fesztivál és a Veszprémi Ünnepi Játékok (15-15 millió), a Gyulai Várszínház (14 millió), a Debreceni Virágkarnevál, a Zsámbéki Színházi Bázis, a Bárka Színház Ördögkatlan fesztiválja, a Ferencvárosi Fesztivál/Ráday Kultucca és a 40. Magyar Filmszemle (13-13 millió). Egyenként 12-12 millió forinttal támogatják a Nyár a Lánchídon rendezvénysorozatát, valamint a Kisvárdai Színházi Fesztivált.
Az értékelés a felhívásban közzétett szempontrendszer alapján, pontozásos formában történt. A szakmai értékelés szempontjai között meghatározó volt, hogy a rendezvény mennyiben járul hozzá az országkép kedvező alakulásához, a kulturális értékteremtéshez, mekkora a rendezvény vonzáskörzete és látogatottsága, valamint hogyan illeszkedik a helyszín hagyományaihoz, turisztikai kínálatához. A támogatás mértéke a rendezvény összköltségének legfeljebb 25 százaléka lehetett.
Az együttműködés kedvező tapasztalatai alapján a továbbiakban is tervezik a kiírók a közös pályázati program folytatását. Az előzetes tervek szerint a 2010-es turisztikai vonzerővel bíró kulturális rendezvények támogatására 2009. második felében jelenik meg pályázat.
MTI