Kilencszeresére nőtt a szájrák miatti halálozás
A szájrák okozta halálozás a kilencszeresére nőtt Magyarországon a hatvanas évek óta, és ezzel a tüdőrák után a második halálok lett, évente 2500-3000 ember hal meg szájüregi daganatban - mondta el Dombi Csaba fogszakorvos.
A magyar lakosság több mint a fele nem jár rendszeresen fogorvoshoz, a rizikócsoportba tartozóknak - a 40 év feletti erős dohányosoknak, alkoholt fogyasztóknak, rossz szociális helyzetben élőknek - pedig 90 százaléka, s utóbbiaknál a leggyakoribb a szájrák kialakulásának esélye - mondta Dombi Csaba fogszakorvos.
Dombi Csaba a megelőzést hangsúlyozta, mint mondta, a kezdődő szájüregi rák már a kezdeti stádiumban felismerhető, ehhez nem kell más, mint évente egyszer átvizsgáltatni a szájüreget.
Szőke Judit, a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Karának címzetes egyetemi docense, fővárosi szakfelügyelő főorvos egy idei felmérést említve elmondta, az 5-6 éves korosztály csupán 41 százaléka rendelkezik ép fogazattal, a 12 évesek végleges fogazatából pedig átlagosan 2,5 fog beteg, a gyermekek 35 százalékának egészséges csak az ínye, s 15 százalékuk fogszabályozóra szorul.
A szakorvos említett egy másik felmérést is, amely szerint a 12 éves korosztály - közülük 0,7 százalék dohányzik - 80 százaléka tisztában van azzal, hogy van összefüggés a dohányzás és a szájbetegségek kialakulása között, míg a megkérdezett felnőttek fele nem tudja.
Szőke Judit szerint javulást többek között az iskolafogászati hálózat teljes körű kiépítésével, átfogó szájhigiénés programok indításával, valamint egészségneveléssel és az egészségtan oktatásával lehet elérni.