Plázs travelline.hu 2008. október. 30. 09:37

10 tipp kezdő búvároknak

Sokunkat az tart vissza a búvárkodástól, hogy úgy hisszük, már az első...

Creative Commons

Sokunkat az tart vissza a búvárkodástól, hogy úgy hisszük, már az első merülés is komoly anyagi befektetést igényel. Még bérelve is borsos a felszerelés, ráadásul a búvárkodáshoz engedély szükséges, melyet csak egy drága tanfolyam elvégzése után szerezhetünk meg. Ez persze igaz, de van megoldás arra is, hogy csak ismerkedjünk a búvárkodással, és a pénztárcánk kímélésére is akad pár tippünk.

1. Intro
Ha egyelőre csak ízelítőre vágyunk a víz alatti világból, jelentkezzünk bemutató merülésre, úgy nevezett intróra, melynek során semmilyen tudásra vagy gyakorlatra nincsen szükség, hiszen a felszerelést teljes mértékben egy velünk merülő oktató kezeli. Ha jó az első búvárélmény, már bátrabban vágunk bele akár egy tanfolyamba is.

2. Szakirodalom
Számos könyv foglalkozik a búvárkodás csodálatos világával – némelyek a kedvcsinálásban, némelyek ismereteink elmélyítésében segítenek.

3. Merülés idehaza
Nem kell távoli tájakra utaznunk, ha merülésre vágyunk, idehaza is több tavunkban lehetséges a búvárkodás: Hévízen, Gyékényesen, a Fenyves-, vagy a Palatinus-tavon, illetve több barlangban is van rá mód.

Creative Commons

4. Szabadtüdős merülés
Ha nem érezzük jól magunkat a súlyos felszerelésben, vagy egyszerűen csak nem szeretnénk rá költeni, érdemes a szabadtüdős, azaz felszerelés nélküli búvárkodás felé fordulnunk. Bár sokan csak a készülékes búvárkodás bevezetésének tekintik, valójában önálló értékű merülési forma, melynek során életreszóló élményeket szerezhetnek, akik szívesen ismerkednek a vizek élővilágával.

5. Klubtagság
A hazai búvárélet klubokba szerveződik. Sok helyen ez csupán egy elnevezés, máshol azonban valódi klubtagság, azzal pedig komoly előnyök járnak: egyes klubok nem csupán rendszeres közösségi programokat, de jelentős kedvezményeket is biztosítanak tagjaiknak – mielőtt csatlakoznánk egyik vagy másik búvárklubhoz, érdemes tájékozódni a klub kínálta lehetőségekről is.

6. Virtuális merülés
Ha egy percig sem bírjuk – vagy éppen hogy beérjük - víz nélkül, a Nintendo Touch! Generations Endless Ocean szoftverével otthon is átélhetjük a merülés élményét. Egyedül vagy párban fedezhetjük fel az óceán csodáit, vagy különböző feladatokat oldhatunk meg néhány hasznos búvárfelszerelés-tartozékért.

7. Víz alatti fotózás
Sokan szeretnénk is megörökíteni a merülés során látottakat, ehhez azonban megfelelő felszerelés szükséges, melyet nem könnyű kiválasztani. Fontos, hogy pontosan eldöntsük mire akarjuk használni a gépet, művészi vagy dokumentarista képeket szeretnénk készíteni évente egy-két alkalommal vagy annál sokkal gyakrabban. Felesleges több pénzt költeni egy mindentudó csodamasinára, ha nem fogjuk kihasználni az általa nyújtott lehetőségeket – elképzelhető, hogy egy szárazföldön használt digitális kamerához elég csak egy megfelelő házat vásárolnunk. Ha csak néhány alkalomról van szó, akár bérelhetjük is a fényképezőgépet.

8. Búvármúzeum
Igazán rendhagyó programra vágyunk? Irány a Búvármúzeum! Ne hagyjuk otthon azonban a búvárfelszerelésünket, mert ezen múzeum meglátogatásához bizony merülni kell. A Dorog és Esztergom-kertváros határában fekvő Palatinus-tó búvárbázisától kiépített kötélrendszer vezet el a tablókat, régi búvárfelszereléseket és magyarázó szövegeket tartalmazó tárlathoz, melyet egy közel 60 köbméteres fémketrecben, a víz alatt tekinthetünk meg.

9. Oktatási rendszerek
Számos oktatási rendszeren belül tanulhatunk búvárkodni, kezdőként nehéz eldönteni, melyiket érdemes választani. Az egyes tanfolyamokon oktatott élettani és szakmai ismeretek megegyeznek, sőt az árak között sincsen túlságosan nagy szórás. Válasszunk oktatót szimpátia alapján, mert a bizalmunk iránta és a vele való sikeres munka alapvetően meghatározhatja a búvárkodáshoz fűződő későbbi viszonyunkat.

10. Különlegességek
Ha már jóban vagyunk az összes bohóchallal és valami újra vágyunk, válogassunk a búvárközpontok extrémebb ajánlatai közül. A történelem szerelmeseinek a roncs-, az adrenalinfüggőknek a cápás merülés való. Persze vigyázzunk magunkra, és legyünk tisztában saját határainkkal - ez még fontosabb, ha a mélyben van az ember.

Molnár Kata Orsolya