Mi is a tökéletes uticél a búvárokodáshoz?
Mi is a tökéletes uticél a búvárokodáshoz? Mivel nem a világ leggyorsabb autóiról van szó, a dolog kissé nehezen mérhető, mert szubjektív. Ahány búvár, annyiféle ízlés. Van, aki unja a korallzátonyokat, van, aki fél a roncsoktól, van, aki barlangnak még a közelébe sem megy, van, aki rajong a szirtfalakért és az alant végtelenbe vesző mélységért, más kerüli az ilyen helyeket, és ezt még sorolhatnánk a végtelenségig. De ha feltételezzük is, hogy a magyar búvár nem válogatós, akkor még mindig ott vannak a földrajzi és anyagi problémák. Szinte biztos, hogy a Föld legjobb merülőhelyei a Csendes-óceánban egy kis lakatlan sziget körül vannak, ahova Bangkokból még további hat nap alatt lehet eljutni, nagy nehézségek árán, és a végén kiderül, hogy ott tilos merülni és/vagy 1000 kilométeres távolságban senki nem tud palackot tölteni.
Egy szép és izgalmas merülőhely önmagában tehát még édeskevés. Ha anyagi lehetőségeink megengedik, hogy elutazzunk egy távolabbi helyre, elegendő a képzettségünk, akkor is elronthatja az egész hangulatát egy rosszul szervezett bázis, az udvariatlan személyzet, az ostoba bürokrácia, vagy a párunk zsörtölődése, akit történetesen hidegen hagy a nagy víz, és másfajta közös programokra vágyik. Az alábbiakban a legjobbnak tartott, magyarok által könnyen elérhető búvárcélpontokról készítettünk rövid áttekintést – mely helyszíneken bizonyosan kellemes élményekkel gazdagodhatunk - zsörtölődő hozzátartozókat, udvariatlan helybélieket leszámítva...
Egyiptom
Sok magyar búvár választja Horvátországot a közelsége miatt. Ugyanúgy 6-7 órát vesz igénybe az út autóval a horvát, mint repülővel az egyiptomi tengerpartra - utóbbi esetben sokkal kényelmesebben telik a menetidő.
Északi szafari - Thistlegorm roncs
A hajós szafari azt jelenti, hogy a megérkező búvárokat a reptéren fogadja a helyi merülésvezető. Meleg kézszorítás és italbeszerzés után irány a hajó. Hosszabb-rövidebb tranzit után felszállunk a hajóra, azt ellökik a parttól, és egy hétig ki se köt, legfeljebb lakatlan szigeten. Az ellátás szinte minden esetben pompás. Akár naponta négyet is lehet merülni. A felszerelést nem kell cipelni, mindig készen vár. Aki búvárkodni megy Egyiptomba, annak leginkább ezt a megoldást ajánljuk.
Brothers-szigetek
A Brothers kedvelt célpontja a délebbre merészkedő szafariknak. Két szigetből áll. Mindkettő körül érdekes és nagyszerű élmény a merülés. Az áramlás néha úgy visz el a fal mellett, mintha egy film peregne előttünk. Mozdulatlanul, karba tett kézzel száguldhatunk el a végtelen színes kavalkád előtt. A szigeteknél három roncs is található, viszonylag mélyebben. Jó eséllyel találkozhatunk cápákkal. Csakis haladó búvároknak ajánlott, nekik viszont nagyon!
Elphinstone
Gyakran az előzővel egybekötött szafari célpont. Bámulatos élővilággal, teknősökkel, barrakudákkal, delfinekkel - és néhol veszélyes áramlásokkal. Szintén csak haladó búvároknak ajánlott, de nekik csodálatos élményben lehet részük, ha tesznek itt egy próbát.
Dahab és a Blue Hole
Dahab és környéke számos nagyszerű, könnyen elérhető merülőhelyet tartogat az oda látogatóknak. Megközelítéséhez Sharm el Seikh-ben érdemes leszállni a repülőről. Itt főképpen parti merülések jöhetnek szóba, így a hullámverésben néha nehézséget okoz átcaplatni a sekélyvízben a korallzátonyon, de általában megéri a fáradozást. Szinte minden merülőhely nagyszerű, de roncsokra ne nagyon számítsunk. Dahabi túránk csúcspontja lehet a Blue Hole, amely az egyik leghírhedtebb merülőhely búvárkörökben. A 120 méter mély víz alatti átjáró egy egyedülálló természeti képződmény, ahol jónéhány gondatlan búvár vesztette életét.
Horvátország
Horvátország kétségtelenül nagy előnye számunkra, hogy közel van. Lehet autóval menni, dugig tömni a csomagtartót igen fontos holmikkal: konzervvel és paprikáskrumpli-alapanyaggal, de aki kitartóan keres, az előbb-utóbb talál egy éttermet, ahol tudnak főzni, és nem verik át nagyon. A merülés drágább, mint Egyiptomban, de olcsóbb, mint Olaszországban (mert ott pokoli drága). Számos magyar bázist találunk, így nyelvi kihívásokkal küzdő honfitársaink is biztonságban érezhetik magukat. Horvátországban az élővilág kevésbé döbbenetes, mint akár egy Vörös-tengeri strandon, de azért akadnak itt is meglepetések. Számos merülőhelyen találkozunk remek szirtfalakkal, színes növényzettel, kedves, visszafogottan érdeklődő halakkal, barlangokkal. Néhány roncs is felkeltheti érdeklődésünket elérhető mélységben. Ezt az élményt majdnem bárhol megtalálhatjuk az Adrián.
Rovinj - Baron Gautsch roncs
Döbbenetes látvány tárul elénk, ha az „Adria Titanic”-jának is nevezett Baron Gautsch-hoz sikerül eljutnunk. A hajó úgy fekszik a fenéken, mintha a vízen úszna. Ha szerencsénk van, és csak a mi kis csapatunk merül, akkor nagyszerű kalandot ígér a számos folyosó, szoba és az egyre sötétebb szintek. A környéken két másik hajó roncsát is érdemes meglátogatni.
Görögország
Görögországban hosszú évekig nem lehetett merülni, mivel az egész partvidéket archeológiai lelőhelynek minősítették. Ezt egyes szakaszokon feloldották néhány éve, amely merülőhelyek még ma is újnak számítanak, a maguk érintetlenségében érdekes merüléseket kínálnak. Az élővilág a Horvátországira emlékeztet, de annál azért dúsabb. Az emberek kedvesek, barátságosak, a szállások és az éttermek olcsók és megbízhatóak.
Törökország
A török búvárhelyeknek hasonlóak az adottságaik, mint a görögországiaknak. Sajnos a Kekova környéki elsüllyedt városnál ma is tilos merülni. A víz viszont meleg, és a nyaralóhelyeken számtalan búvárbázis kínál merüléseket. A Földközi-tenger vidékén itt búvárkodhatunk a legolcsóbban. Napi kihajózás két merüléssel, ellátással akár 40 Euróból is meglehet.
Maldív-szigetek
Megéri a hosszabb utazást, mert itt aztán mindenből a legjobbat kapjuk. A gyengébb merülőhelyeken is olyan élményekben lehet részünk, mint Egyiptomban a legjobbakon. Az élővilág leírhatatlanul változatos, van itt minden, mi szem-szájnak ingere. A pénztárcánkat azonban nem kíméli egy ilyen utazás – az útiköltség és a kint tartózkodás egyaránt nagyobb összeget fog felemészteni, ám az extrém módon kristálytiszta víz, a gyönyörű táj, az érintetlen élővilág és a trópusi klíma sokaknak megéri az extra kiadást.
Fülöp-szigetek
Pokoli messze van, ezért az odautazás is hasonlóan drága. Ha már azonban ott vagyunk, a kinti élet döbbenetesen olcsó, így ez a két körülmény némiképp kompenzálja egymást. Rövid időre menni így természetesen botorság. A merülő helyek nagyszerűek, de a sok eső és az algavirágzás miatt a látótávolság viszonylag kicsi. A víz alatti élővilág elképesztően gazdag. Ha az év első hónapjaiban utazunk ide merülni, könnyen szembe találhatjuk magunkat egy 6-8 méter hosszú cetcápával, melyek ebben az időszakban vonulnak a környéken. Egy ilyen találkozás bizonyosan életre szóló élmény marad. Az itt található Apo-szigetet és környékét, többnyire a világ tíz legjobb merülőhelye közé sorolják.
-p-