A kiadvány szerint az összes vendégforgalom héttizedét a belföldi...
A kiadvány szerint az összes vendégforgalom héttizedét a belföldi vendégek jelentették, számuk 3,4 százalékkal haladta meg a 2007 első nyolc hónapjában regisztráltat. A külföldi vendégforgalom viszont a tavalyihoz képest 3,8 százalékkal mérséklődött.
A Balatonnál megszállt vendégek 3,687 millió éjszakát töltöttek el a part közeli és a háttértelepüléseken, amely az előző év hasonló időszakához képest 0,8 százalékkal kevesebb. Ezen belül a külföldi vendégéjszakák száma 4,3 százalékkal csökkent, míg a belföldieké 1,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A tavalyihoz hasonlóan a külföldről érkező vendégek átlagosan 5,5 éjszakát, a belföldiek pedig 3 éjszakát töltöttek el a balatoni szálláshelyeken.
A Balatoni üdülőkörzet vendégéjszakáinak hattizedét a szállodák – ezen belül legnagyobb arányban a három-, illetve négycsillagos kategóriájú szálláshelyek –, 19 százalékát a kempingek regisztrálták. A szállodákban eltöltött vendégéjszakák száma az újonnan nyílt ötcsillagos kategóriában jelentős növekedést, a többiben stagnálást, illetve csökkenést mutat. A külföldiek körében népszerű gyógyszállodák igénybevétele kevéssel a tavalyi szint alatt maradt, miközben a kempingek iránt nőtt az érdeklődés.
A belföldi vendégéjszakák közel kétharmadát regisztráló szállodák a tavalyi szinten teljesítettek, a nagyobb mértékben igénybevett háromcsillagos kategóriában 2,8 százalékos csökkenés, ezzel szemben a négycsillagosnál 3,3 százalékos növekedés következett be.
A külföldi vendégek száma az egyes partszakaszon eltérően alakult: míg a Zala és a Somogy megyéhez tartozó részen a tavalyihoz képest 5, illetve 12 százalékkal kevesebb volt a vendég, a Veszprém megyei szálláshelyekre 6 százalékkal több vendég érkezett.
Az érkező forgalmat is eltérő irányú tendenciák jellemezték. A legnagyobb számban jelenlevő osztrák és német vendégek száma ugyan 12-16 százalékkal csökkent, de két és félszer többen érkeztek Bulgáriából, másfélszer annyian az Egyesült Államokból, emellett a belgiumi, csehországi, hollandiai, lengyelországi, norvégiai és romániai vendégforgalom növekedése is számottevő. Az országhatáron túlról érkező vendégek kilenctizede választotta a part közeli települések szálláshelyeit.
Az elmúlt nyolc hónap alatt a szálláshelyek összesen 16,3 milliárd forint bruttó szállásdíj-bevételt értek el, ami az előző év hasonló időszakáénál 4 százalékkal több, az országos szint 17 százaléka. A bevételek 80 százalékát a szállodák realizálták, ebből legnagyobb arányban a gyógy- és wellness szállodák (34-, illetve 24 százalékkal) részesedtek.
A vizsgált időszakban a szállodák átlagosan 51 százalékos, ezen belül a gyógy- és wellness szállodák 67 illetve 52 százalékos szobakihasználtsággal működtek. Az átlagosnál jobb volt a kihasználtság az új beruházású ötcsillagos kategóriájú szállodában is, ahol a foglalások januártól augusztusig 64 százalékos, augusztusban 81 százalékos, az országosnál magasabb szintet értek el.
MTI/KSH