2008. szeptember. 15. 17:10 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 15. 16:59 Plázs

Oltással megsemmisíthető a mellrák?

Egy új kísérleti oltóanyag teljeséggel megsemmisítette az emlőrák legagresszívabb formájának a daganatait egereken folytatott kísérletekben - közölték amerikai kutatók.

A vakcina a mellrák azon fajtája ellen irányul, amelynek kiváltó oka, hogy a szervezetben túlságosan sok a HER2 elnevezésű fehérje. Az állatkísérletekben az oltóanyag megsemmisítette azokat a tumorokat, amelyek ellenállnak a jelenleg forgalomban lévő gyógyszereknek. Az amerikai kutatók úgy vélik, hogy az oltóanyag felhasználható lehet a daganatok kifejlődésének megakadályozására a még nem rákbeteg nők esetében.
 
A Wayne Állami Egyetem kutatócsoportjának tanulmánya a Cancer Research szaklapban jelent meg. Évente világszerte mintegy 1,3 millió friss melldaganatos esetet diagnosztizálnak - 20-30 százalékuk HER2-pozitív emlőrák. A HER2-gén, amely a sejtek növekedéséért, osztódásáért és regenerálódásáért felelős, minden emberben megtalálható, ám kóros elszaporodása rosszindulatú daganatok - így a HER2-pozitív emlőrák - kialakulásához vezethet. Az emlőrák e válfajában szenvedő nők életkilátásai nagyon rosszak, a daganat fiatal életkorban is kialakulhat, gyorsan nő, hamar képez áttéteket, így hamar vezet halálhoz. Vannak szerek a rák e formájának kezelésére, de a betegek jelentős részénél rezisztencia alakul ki, s  a daganat ismét növekedésnek indul.
 
Detroiti kutatók a vakcinát  a HER2 receptor előállításáért felelős gén "lecsupaszított" DNS-e segítségével állították elő, mintegy molekuláris jelet adva az emlőrák növekedésének. A lecsupaszított DNS-t az immunrendszer-stimulánssal egy úgynevezett plazmidba helyezték. Utóbbi egy DNS-gyűrű, amely a baktériumokban valamint egyes élesztőgombákban található. A plazmidok a kromoszómáktól függetlenül replikálódhatnak, és egyik sejtből a másikba átadódhatnak. Gyakran olyan géneket tartalmaznak, amelyek a gazdasejteket ellenállóvá teszik például az antibiotikumokkal szemben.
 
Az oltóanyag a HER2 receptort termelő gént tartalmazza illetve egy olyan összetevőt, amely stimulálja az immunrendszert. A kutatók elektromos rezgést használtak arra, hogy az oltóanyagot a bőrön keresztül a kísérleti egerek lábának izomzatába jutassák. Ott a szer hatalmas mennyiségű HER2 receptort termelt, ezek antitesteket és úgynevezett ölő (killer) T-sejteket aktiváltak, harcra késztetve az immunrendszert a rák ellen. Amikor a kutatók HER2 pozitív emlődaganatot ültettek az állatokba, az rák megsemmisült, és nem tapasztaltak semmilyen mellékhatást sem. 
 
"A vizsgálatban az láttuk, hogy erőteljes az immunrendszer válasza a HER2 pozitív receptorok ellen. Megsemmisültek azok a daganatsejtek, amelyek reagálnak a jelenleg használatos célzott terápiákra és azok is, amelyek ellenállók ezekre" - magyarázta Wei-Zen Wei, a kutatás vezetője. 
 
A kutatók már korábban kidolgoztak egy hasonló oltóanyagot, amelynek hatásmechanizmusát a mostani kísérletben továbbfinomították. A szakemberek azonban óvnak a túlzott várakozásoktól, rámutatván arra, hogy a kísérletek még igen korai szakaszban vannak. Csak egereken lett kipróbálva, és még nem tudjuk, hogy használható-e nők esetében - mondta Sarah Rawlings, az egyik brit rákkutatási alapítvány illetékese a BBC hírszolgálatának.
 
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.