Hasmenés és tüdőgyulladás: minden harmadik gyermek meghal
A világszerte minden harmadik gyermek halálát okozó tüdőgyulladás és hasmenés egyre fontosabb egészségügyi problémává lép elő - jelentette be egy állami és magánszektor együttműködésével létrejött szövetség.
A következő évben a két betegség elleni védőoltások még több országba eljutnak majd, közölte a GAVI Szövetség, mely kormányokat, jótékonysági alapítványokat, a védőoltást gyártó cégeket és olyan nemzetközi szervezeteket, mint például az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tömörít. „A tüdőgyulladás és a hasmenés kiemelt jelentőségű problémák, mivel együttesen a globális gyermekhalálozás 36 százalékáért felelősek. A milleniumi fejlesztési célok megvalósításához kulcsfontosságú, hogy e két betegség megelőzésében előrelépések történjenek” – áll a szövetség éves beszámolójában.
2007-ben a szövetség első ízben tette lehetővé, hogy bizonyos országok támogatásért pályázzanak a tüdő- és agyhártyagyulladást okozó pneumococcus baktérium és a súlyos hasmenést előidéző rotavírus elleni védőoltások megvásárlásához. Ekkor Nicaragua, Guyana és Honduras pályázatát hagyták jóvá elsőként, és ezek az országok kaptak támogatást a pneumococcus elleni vakcinához. A rotavírus védőoltásért először Bolivia, Guyana és Honduras jelentkezett. Utóbbi program iránt még kettő, a pneumococcus vakcina program iránt még további huszonöt ország jelezte érdeklődését. A GAVI elmondta, hogy a rotavírus vakcina bevezetését két fázisban tervezik. Elsőként Latin-Amerikában és Európában teszik lehetővé a pályázást, ahol a védőoltást már engedélyezték. „Az afrikai és ázsiai engedélyeztetés egyelőre nagyszabású biztonságossági és hatékonysági vizsgálatok eredményeitől függ.” Mindeközben a pneumococcus elleni védőoltás ügyében előzetes projektbe fognak még idén. Hat adományozó összesen már 1,5 milliárd dollárt különített el erre a célra.
Összességében jelentős lépések történtek annak érdekében, hogy a kulcsfontosságú betegségek ellen minél többeket sikerüljön beoltani - állítja a GAVI jelentésében. A szövetség szerint tavaly a jogosult országokban négyből három gyermeket sikerült három lépésben beoltani torokgyík, tetanusz és járványos gyermekbénulás ellen. 2000-ben az arány még csak 64 százalék volt. Ráadásul a 69 jogosult országból 67-en jelentkeztek segélyért a hepatitis B elleni vakcinák megvásárlásához. Julian Lob-Levyt, a szövetség ügyvezető titkára szerint az előrelépés a kormányok, egészségügyi szervezetek és a privát szféra szereplői együttműködésének gyümölcse.