2008. május. 20. 09:05 Medipress Utolsó frissítés: 2008. május. 20. 09:05 Plázs

Serkentik az immunrendszert az antidepresszánsok?

HIV fertőzött, depresszióban szenvedő illetve nem depressziós egyénekből származó sejtekkel végzett (ex vivo) vizsgálat arra kereste a választ, hogyan hat a szervezetre az antidepresszáns.

A HIV (human immunodeficiency virus) fertőzés és ennek következménye, az AIDS (acquiredbimmunodeficiency syndrome) világszerte igen jelentős járványügyi probléma. A HIV/AIDS Egyesült Nemzeti Program és az Egészségügyi Világszervezet legutóbbi becslései szerint, melyek 2007. novemberében láttak napvilágot, napjainkban körülbelül 33,2 millió HIV fertőzött ember él világszerte. Bár a fertőzés terjedésének mértéke, úgy tűnik, csökkenőben van, nyilvánvalóan óriási jelentősége van annak, hogy HIV fertőzést illetve az AIDS betegséget minél korszerűbben és hatékonyabban tudjuk kezelni.

Az NK (natural killer) sejtek az egyik legfontosabb elemét képezik az úgynevezett veleszületett immunitásnak. Bizonyos fertőző ágensekkel, így például a humán imunodeficiencia vírussal szemben az elsődleges védekezési rendszer részét képezik, de a megfigyelések szerint mind depresszióban, mind HIV fertőzésben csökken a számuk. A kutatók egy csoportja felismerte, hogy a stressz és a depresszió rontja a NK sejtek működését, illetve felgyorsítja a HIV/AIDS lefolyását.

A Biological Psychiatry című lapban májusban megjelent tanulmányba olyan HIV fertőzött nőket vontak be, akiknek egy része depresszióban szenvedett, másik részük nem. Három gyógyszer csoportba tartozó szer NK sejt aktivitásra gyakorolt hatását vizsgálták. A szerzők elmondták, azon gyógyszercsoportokat választották, amelyeknél széleskörben végzett vizsgálatok igazolták hatásukat a stressz és depresszió, valamint a virális fertőzések és az immunrendszer működése terén is.

A Biological Psychiarty szerkesztője John H. Krystal - aki kapcsolatban áll mind a Yale egyetem orvosi karával, mind a connecticuti egészségügyi szervezettel – hozzátette: “Egyre nyilvánvalóbb tény, hogy a depresszió következtében megváltozó immunrendszeri működés hatással van a fertőző és tumoros betegségek kimenetelére. Mostanában kezdődtek vizsgálatok az antidepresszánsok esetleges kedvező hatásainak felderítésére, az immunrendszer működésének tekintetében.” Nyilatkozatában hozzátette: Evans és munkatársai közleményükben az feltételezik, hogy az antidepresszáns kezelésnek kedvező hatása van az NK sejtek működésére olyan sejtek esetében, amelyeket HIV fertőzött, depresszióban szenvedő és attól mentes egyénektől nyertek. Ez a kapcsolat az agy és a szervezet többi része között további figyelmet érdemel.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.