Plázs travelline.hu 2008. május. 17. 08:00

Washingtoni kongresszusi meghallgatás a vízumügyben

Az amerikai vízummentességi programban részt vevő országok többsége...

Itt dől el a turisták jövője
Creative Commons

Az amerikai vízummentességi programban részt vevő országok többsége esetében a lejárt tartózkodási engedéllyel illegálisan az országban maradók aránya alacsony, tíz százalék alatti - mondta el Richard Barth. Az államtitkár-helyettes hangsúlyozta, hogy az új biztonsági rendszer kiépítési költségeit jelentősen meghaladja az a haszon, amelyet az Egyesült Államok biztonsági téren nyerni fog. Az albizottság több tagja az iránt érdeklődött, miképpen lehet megtalálni az illegálisan az országban maradókat? Barth kifejtette: az elektronikus utaskiléptető rendszer kiépítésével, a be- és kiutazók biometrikus adatainak rögzítésével a jelenleginél sokkal pontosabban tudni lehet majd, ki marad az országban az engedélyezett maximális 90 napon túl. Hozzátette, hogy az új elektronikus utazási engedélyeztetési rendszernek köszönhetően már napokkal-hetekkel korábban ismereteik lesznek a hatóságoknak a beutazókról.
   
A tisztviselő azt is hangsúlyozta, hogy a vízummentességi program régi tagjainak legkésőbb 2009 októberéig szintén alkalmazkodniuk kell az új, szigorúbb biztonsági előírásokhoz. Robert Wexler albizottsági elnök, floridai demokrata képviselő rámutatott, hogy a programnak jótékony hatása van az amerikai gazdaságra, egyben fontos szerepe van az ország biztonságának erősítésében a 9/11 utáni világban. Az albizottsági meghallgatáson elhangzott, hogy Washington reményei szerint Lengyelország esetében a következő néhány évben meredeken csökkeni fog a vízumelutasítási ráta, és az ország teljesíteni tudja a 10 százalékos felső határt.
   
Roger Dow, az amerikai utazási irodákat tömörítő országos szövetség, a TIA elnöke a testülethez benyújtott állásfoglalásában gyors végrehajtást sürgetett a vízummentességi program reformja terén, amelyről a kongresszus tavaly döntött. Érvelése szerint a reform a biztonság fokozása és Amerika külföldi hírnevének javítása mellett fellendítené az idegenforgalmat - a szövetséges országokból többen látogatnának az Egyesült Államokba - és ösztönzést jelentene a gazdaságra. Dow megítélése szerint a program kibővítését jelentősen hátráltathatja a belbiztonsági minisztériumnak az az új rendelete, hogy a jövőben nemcsak az Egyesült Államokba érkező, hanem az onnan kiutazó külföldi légi utasoktól is digitális ujjlenyomatot kell venni. A kilépő utasok biometrikus adatai alapján ellenőrizhetők lesznek a túltartózkodások.
   
A vízummentes beutazást lehetővé tevő program megvalósításának jelenleg az a legfőbb akadálya, hogy az Egyesült Államok még nem építette ki az elektronikus utaskiléptető rendszert. A kongresszus 2009 júniusi határidőt jelölt ki a rendszer befejezéséhez. A törvényhozás figyelmeztette a kormányt: a kiléptető rendszer nélkül nem lehet kiterjeszteni a vízummentességi programot. A programhoz - amely jelenleg 27 baráti államra terjed ki - Magyarország is csatlakozni kíván; az amerikai-magyar vízummentességi szerződés alapjául szolgáló egyetértési nyilatkozatot március 17-én írták alá Washingtonban.
   
Budapesti vélemény szerint Magyarország ez év végén, a jövő év elején csatlakozhat a programhoz. Magyarország azt követően csatlakozhat, hogy Amerika kiépíti biztonsági rendszereit, és megszületik egy kétoldalú, négy-öt elemből álló végrehajtási csomag. Az is a feltételek között szerepel, hogy tíz százalék alatt legyen az elutasított vízumkérelmek aránya, ezt még Magyarországnak teljesíteni kell. A vízummentességi program keretében a külföldi turisták és üzletemberek legfeljebb kilencven napig tartózkodhatnak majd vízum nélkül az Egyesült Államokban, a munkavállalóknak vagy a diákoknak továbbra is kell majd vízum.

MTI