1.
1. Dongtan ökováros, Kína
Kína igyekszik jó képet kialakítani magáról a nagyvilágban, s részben ennek az igyekezetnek köszönhető a minden szempontból önfenntartó ökováros közeli megvalósítása. A 86 négyzetkilométernyi területet elfoglaló hipermodern településnek az egyharmadán helyezkednek majd el az akár 50 ezer ember befogadására képes lakóépületek, a maradék kétharmad részen pedig növényültetvények, valamint a nap- és szélenergia hasznosítására alkalmas berendezések kapnak helyet.
2. Hidropolisz, Dubai
A világ első víz alatti luxushotelje 20 méterrel a tengerszint alatt helyezkedik majd el a Perzsa-öbölben. Az üveggyöngyként csillogó építményben 220 lakosztályt alakítanak ki, s természetesen mindegyik „tengerbe néző” lesz, vagyis a kecses acél-beton-plexiüveg szálloda ablakaiból a vízi élővilágban gyönyörködhetnek a szerencsés vendégek.
3. Híd a Vörös-tengeren
Az ázsiai és afrikai kontinenst összekötő híd Jemen és Dzsibuti között épül fel néhány röpke éven belül, amerikai és dubai befektetők pénzéből. A körülbelül 20 kilométeres átkelő a világ leghosszabb függőhídja lesz, de rekordnak számít majd az egyik hídnyílása is, amely meghaladja az 5 kilométert, s így a hajók kényelmesen átférnek majd rajta.
4. Éden-projekt, Anglia
Az óriási, buborék formájú melegházak 5 ezer növényfaj 1 milliónál is több egyedét mutatják be a nagyközönségnek a világ minden tájáról. Az angliai Cornwallban lévő – vagyis már létező – modern édenkert megalkotói az első évben 750 ezer érdeklődőre számítottak, így a megnyitás után hozzájuk érkező 2 millió látogató minden várakozásukat felülmúlta.
5. TV-székház, Kína
Az állami CCTV tévétársaság pekingi főhadiszállása a nyári olimpia idejére készül el. A csonkakocka formájú, 234 méter magas épület kulturális központ is lesz egyben, s várhatóan 10 ezer ember dolgozik majd a belsejében.
6. Freedom Tower, USA
A szomorú emlékű, New York-i World Trade Center helyén épül fel a 415 méteres Szabadság-torony, amely az antennája révén azonban jóval túlhalad a fél kilométeres magasságon is. 240 ezer négyzetméternyi hasznos területén irodák, éttermek, parkolók kapnak helyet.
7. Forgó felhőkarcoló, Oroszország
A gazdaság megerősödésével immár az oroszok sem szűkölködnek extravagáns tervekben. A Moszkvában felépülő felhőkarcoló mind a 60 szintje külön-külön is képes lesz majd elfordulni az épület függőleges tengelye körül, furcsa alakot kölcsönözve a létesítménynek.
8. International Business Center, Dél-Korea
Az érdekes, szögletes formájú felhőkarcoló 580 méter magas lesz, amibe 130 szintet gyömöszöltek bele a tervezői. Hotel, irodák, mozik, fitnesztermek, és egy reptéri terminál kap benne helyet, s bár Szöulban csak legfeljebb 410 méter magas épületekre adnak ki engedélyt, e felhőkarcoló kedvéért mégis kivételt tettek.
A csavart formájú felhőkarcoló nemcsak Észak-Amerika legmagasabbja lesz, ha egyszer elkészül, de a világ legnagyobb lakóépülete is, hiszen a 610 méter magas, 150 emeletes létesítményben kizárólag lakásokat alakítanak ki, összesen 280 ezer négyzetméternyi alapterülettel.
9. Chicago Spire, USA
10. Restless Planet, Dubai
Csoda lett volna, ha az olajpénzekben fürdő országban ne próbálták volna megvalósítani Steven Spielberg őrült álmát – de megteszik, ám ez a Jurassic Park veszélytelen lesz a látogatókra, hiszen száznál is több dinója csupán élethű gépszörny lesz a valósághű környezetben.
11. Dubai csodahíd
Az 1700 méter hosszú, 205 méter magas, homokdűnékre emlékeztető építmény minden idők legelképesztőbb vonalvezetésével rendelkezik. Mindkét irányba 6-6 sávos úttest fut majd rajta, a közepén pedig a metró fog haladni.
12. Selyemváros, Kuvait
Az eredeti nevén Madinat al-Hareernak nevezett, 250 négyzetkilométernyi területen fekvő városban hotelek, fürdők, sportlétesítmények kapnak majd helyet, de ez lesz a helyi média és gazdaság egyik központja is. 25 év alatt, 86 milliárd dollárból valósítják meg, s 1000 méter magas (250 emeletes) felhőkarcolója csupán egy lesz a milliónyi látványossága közül.
13. Mile High Tower, Szaúd-Arábia
Egy mérföld magas, azaz 1600 méteres felhőkarcoló építésébe fognak a szaúdiak, hogy hosszú időre magukhoz ragadhassák a vezető helyet ebben a különleges építkezési versenyben. Az új Bábel Dzseddában készül el, és alul két kisebb toronyhoz kell kikötni, hogy valóban szilárdan megállja a helyét.
14. Piramis Város, Japán
A tokiói helyhiányt enyhíteni szándékozó építmény 12-szer lesz magasabb az egyiptomi Nagy Piramisnál. A 2 kilométer magas létesítménybe nem fáraókat temetnek, hanem 750 ezer ember számára szolgál majd otthonul. Alsó négy szintjén (egy-egy szint 250 méter magas) irodák és lakások épülnek, a felső négy szinten pedig rekreációs és egyéb szabadidős létesítmények.
15. Okhta Center, Oroszország
A Gazprom energetikai óriás által kitalált üzleti központot akkor is megvalósítják Szentpétervárott, ha emiatt a város lekerül a világörökségi listáról. A szigorú ítészek szerint a 396 méteres torony csúf sebként éktelenkedik Pétervár arcán, tervezői viszont úgy vélik, hogy a kecses felhőkarcoló csupán egy finom objektum lesz a horizonton.