Plázs travelline.hu 2008. március. 31. 00:05

Top 10: a legveszélyesebb városok Európában

A felmérés elvégzői az Európai Unió 27 államából, valamint...


A felmérés elvégzői az Európai Unió 27 államából, valamint Horvátországból és Törökországból választottak ki összesen 75 nagyobb települést, ahol a telefonon felkeresett 500-500 lakosnak egyebek mellett a város közbiztonsági helyzetéről, illetve saját biztonságérzetükről tettek fel kérdéseket. Így jött létre az a lista, amelynek a Top 10-e (vagyis a legveszélyesebb helyeket felsoroló élmezőnye) a következőképp alakult:
 
helyezés
város
ország
lakosság száma (fő)
1.
Isztambul
Törökország
8 800 000
2.
Nápoly
Olaszország
1 000 000
3.
Szófia
Bulgária
1 100 000
4.
Athén
Görögország
790 000
5.
Bukarest
Románia
1 900 000
6.
Diyarbakir
Törökország
550 000
7.
Marseille
Franciaország
980 000
8.
Liége
Belgium
185 000
9.
Ostrava
Csehország
320 000
10.
Prága
Csehország
1 200 000
 

Magyarországról Budapest és Miskolc került a vizsgálandó városok közé, és viszonylag tisztességesen helytálltak a különleges versengésben, hiszen a fővárost a 21., a borsodi megyeszékhelyt pedig a 36. helyen rangsorolták. Az alsó régiókban – ez talán nem olyan meglepő – a skandináv államokban lévő városok végeztek, mert az olyan helyeken, mint a dán Aalborg és a finn Oulu a lakosság 97 százaléka érzi mindig, vagy az esetek többségében biztonságban magát. Csak összehasonlításképpen: Budapesten 76, Miskolcon 83 százalék vélekedik ugyanígy a saját településéről.
 
A listavezető Isztambul

Ami a listavezető Isztambult illeti, a Törökország történelmi-gazdasági-kulturális központjának számító metropoliszban kisebbfajta felzúdulást keltett a végeredmény, amelyet valószínűleg olyan események is befolyásoltak, mint például a 2006-ban egy forgalmas sétálóutcában történt robbantás, de az utóbbi években Törökországban bekövetkező tüntetések, földrengések és madárinfluenza-járvány is hozzájárulhattak a lakosság csökkenő biztonságérzetéhez. A magyar külügyminisztérium "II. Fokozott biztonsági kockázatot rejtő további országok és térségek" kategóriájába sorolja az Ázsia és Európa találkozásánál fekvő országot. 
A Külügyminisztérium javasolja, hogy a jelentős muzulmán lakossággal bíró országokba, illetve térségekbe utazó magyar állampolgárok különös körültekintéssel készüljenek fel utazásukra, tanúsítsanak fokozott elővigyázatosságot az utazás idején, kerüljék a tömegdemonstrációk helyszíneit. Viselkedésükkel és öltözködésükkel pedig tartsák tiszteletben a helyi szokásokat és hagyományokat.

Az utazni vágyók a Külügyminisztérium honlapján tájékozódhatnak a nem javasolt, valamint fokozott biztonsági kockázatot rejtő utazási célországokról és térségekről.


hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?