2008. március. 20. 13:58 Medipress Utolsó frissítés: 2008. március. 20. 13:42 Plázs

Visszatért a vérbaj, ritkán ismerik fel?

A vérbaj visszatért a fejlett országokban a tiltott kábítószer-használat és a felelőtlen szexuális viselkedés miatt, sok orvos pedig nem készült fel arra, hogy felismerje és kezelje azt - állítják amerikai kutatók.

Ezekben a régiókban a 21. század kezdete óta növekedés tapasztalható, de mivel a 90-es években hatékonyan féken tartották, sok orvos nem is szűri ki ezt a betegséget.

"A kulcsüzenet az, hogy a szifilisz újra terjed, főként a homoszexuális férfiak körében” – mondta Kevin Fenton az amerikai betegségmegelőzési központ (Centers for Disease Control and Prevention) munkatársa. Cikke a Lancet szakfolyóiratban jelenik meg. A szakember szerint ez a tény sürgeti az egészségügyi dolgozók továbbképzését.

A központ a múlt héten arról számolt be, hogy a betegség hét éve terjed folyamatosan, növekvő mértékben. A betegek 64 százalékát homoszexuális és biszexuális férfiak teszik ki az 1999-es 5 százalékhoz képest. Évente mintegy 12 millióan fertőződnek meg világszerte, legtöbben szexuális úton kapják el. A terhes anyák átadhatják a fertőzést gyermeküknek. Ha nem állítják meg időben, a fertőzés még szélesebb körben terjed majd el.

"Más szexuális úton terjedő betegségek esetében már láttuk, hogy ha a homoszexuális férfiak körében kezd is terjedni, valószínű, hogy hamarosan más körökben is felüti a fejét – állítja Fenton. Az adatok azt mutatják, hogy a heteroszexuálisok körében is egyre emelkedik a betegek száma.”

Fentonék szerint fontos lenne megelőző intézkedéseket hozni, például médiakampányok útján, amellyel megkísérelhető a veszélyeztetett csoportok viselkedési szokásainak megváltoztatása (például óvszerhasználat). Új diagnosztikai eszközökre van szükség, rendszeres ellenőrzésre, megelőzésre és hatékony kezelésre. A szifilisz többek között növeli az AIDS-fertőzés kockázatát is.

A vérbajt a Treponema palladium baktérium okozza. A betegség fájdalmakkal kezdődik, lázat okoz, később pedig vakságot, bénulást és elbutulást.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.