Krónikus fáradtság: hogyan kezelhető?
A legtöbben tudjuk milyen az, ha az ember kimerült. A krónikus fáradtságban szenvedők azonban valóban tisztában vannak vele milyen, ha az ember igazán fáradt, és már a napi teendőit sem képes rendesen elvégezni.
Harris H. Mcllwain reumatológus szerint a krónikus fáradtság-szindrómában szenvedő betegek akkor is kimerültek, ha a szükséges alvásidő többszörösét alusszák végig. "Bár sokan álmosnak is érzik magukat, a legtöbben mégis inkább csak fáradtságra és gyengeség-érzésre panaszkodnak" - nyilatkozta Mcllwain doktor.
Megárthat a túl sok koffein © Dripnet |
1. Időhiány. Ha az ember túl sokat vállal egyszerre, megeshet, hogy nem jut ideje pihenni, vagy egyszerűen csak elfeledkezik az alvás fontosságáról. Ilyenkor hamar előjöhetnek a krónikus fáradtság tünetei. Ha azonban a tünetek a pihenés ellenére is fennállnak, akkor a szakértők szerint kezdhetünk valamilyen egészségügyi problémára gyanakodni.
2. Túl sok koffein. Egy tanulmány szerint a túl sok koffein nem hogy nem segít leküzdeni a kimerültséget, még növeli is a fáradtságot. Ha valaki amúgy is fáradt és kimerült, akkor a koffein csak ronthat a helyzetén, a fáradékonyságra hajlamos embereknek érdemes száműzniük a koffeintartalmú ételeket és italokat (csokoládé, kávé, tea, üdítő) az étrendjükből.
3. Vérszegénység. Anémiás állapotban a vörösvértestek száma vagy a bennük található hemoglobin mennyisége a normális érték alá csökken. Mivel a hemoglobin (oxigénszállító fehérje) feladata az oxigén eljuttatása a tüdőtől a sejtekig, anémiás eseteknél a szövetek és szervek nem kapnak elegendő oxigént, ez pedig különböző tüneteket, köztük erős fáradtságot is okozhat. Szerencsére a vérszegénység legtöbbször jól kezelhető különböző táplálék-kiegészítők és vasdús élelmiszerek fogyasztásával.
4. Húgyúti fertőzések. Sokszor a húgyúti fertőzések egyetlen tünete a fáradtság, emiatt sok ilyen eset diagnosztizálatlan marad. Elégtelen higiéniai körülmények vagy szexuális együttlét során könnyedén baktériumok kerülhetnek a húgyútakba, amelyek ott megtelepedve komoly gondokat is okozhatnak. A gyógyszerek ebben az esetben is segítenek, hiszen antibiotikumos kezeléssel egy hét alatt megszűntethető a fertőzés, és a vele járó fáradtság-érzés is.
5. Fibromyalgia. A fibromyalgia egy gyakran előforduló kórállapot, amelyre az izmok, az inak eredésének-tapadásának, valamint a szomszédos lágyrész képletek sajgó fájdalma, merevsége, nyomásérzékenysége a jellemző. A betegség főleg a negyvenes éveikben lévő nőket érinti, és tünetei között ugyancsak szerepel a fáradtság, kimerültség érzése. Mivel a betegség részben lelki eredetű, ezért már az is segíthet, ha belső szorongásainkon enyhíteni tudunk. A sok sport, főleg az úszás, valamint a szauna, a masszázs és a meleg fürdő is jótékony hatással lehet a betegségre.
6. Pajzsmirigy-alulműködés (hypothyroidizmus). Mivel a pajzsmirigy által termelt pajzsmirigyhormonok jelentős hatást fejtenek ki a test valamennyi szövetére, hiányuk kihat a szervezet szinte valamennyi funkciójára. Az ilyen betegek legtöbbször levertek, depressziósak és kimerültek. Amerikai adatok szerint a 60-as éveikben járó nők mintegy 17 százaléka szenved hypothyroidizmusban, és a legtöbben nem is tudnak róla. A hiányzó hormont mesterséges hormonkészítményekkel lehet pótolni, így a fáradtság is megszűntethető.
7. Étel-allergia. A fel nem ismert ételallergiák is okozhatnak általános kimerültség-érzést. Az allergén étel fogyasztása ugyanis jelentős terhet ró a szervezetre, amely fáradtsággal és kimerültség-érzéssel válaszol. Étel-allergia gyanújával mindenképpen forduljunk orvoshoz, az ugyanis a fáradtságnál komolyabb problémákat is okozhat.
8. Alvási apnoé. Az ember eleget alszik, mégsem érzi magát kipihentnek, és egész nap úgy érzi magát, mint akit fejbe vertek. De mi a helyzet, ha az alvás mennyisége igen, de a minősége nem megfelelő? Az alvási apnoé-ban szenvedő emberek légzése alkalmanként megáll alvás közben, ez pedig rossz minőségű alvást, másnap pedig álmosságot, fáradtságot eredményez. A betegséget a felső légutak pillanatnyi elzáródása okozza, amikor a lágyszövetek a torok hátulján elernyednek, és részben vagy teljesen elzárják a levegő útját. A tünetek sok esetben észrevétlenek maradnak, jelentőségüket alábecsülik, pedig az apnoé következtében fellépő éjszakai oxigénhiány komoly szív és tüdőbetegségeket is okozhat. A betegség hajlamosító tényezői között első helyen szerepel az elhízás és a dohányzás, így a fogyás és a dohányzásról való leszokás nagyon fontos az ilyen betegeknél. Súlyosabb esetekben az orvos otthoni légzőkészüléket is felírhat, amely segít nyitva tartani a légutakat alvás közben is. Néhány esetben műtéti eljárás is szükséges az apnoé megszűntetéséhez.
9. Depresszió. A szezonális depresszió nem ritka jelenség a mai világban, ez a betegség pedig elsősorban kimerültség és búskomorság képében jelentkezik. Míg a szezonális depresszió általában csak rövid ideig tart és magától elmúlik, addig a major depresszióban szenvedő betegeknek gyógyszeres és pszichiátriai kezelésre van szükségük. "Az ilyen betegek kimerültek, enerváltak, túl keveset vagy túl sokat esznek, és gyakran vannak öngyilkossággal kapcsolatos gondolataik" - nyilatkozta Ronald Fieve, a Columbia Presbiteriánus Egészségügyi Központ professzora. Bár a depresszió kialakulásának okai sokszor ismeretlenek maradnak, a tünetek jól kezelhetők különböző antidepresszánsokkal és pszichoterápiával.
10. Szívbetegségek. Ha már az egyszerűbb tevékenységek, például a ház körüli munka vagy a bevásárlás után is jelentősen kifáradunk, megeshet, hogy szívünk próbál így üzenni, hogy valami gond van. Érdemes felkeresni az orvost, ha a fáradtság olyan tevékenységek közben vagy után lép fel, amelyek elvégzése eddig semmiféle problémát nem okozott. Persze ilyenkor sem kell egyből a legrosszabbra gondolni, a fáradtság legtöbbször sokkal banálisabb dolgok miatt alakul ki, de fő az óvatosság.