2008. február. 16. 17:46 Medipress Utolsó frissítés: 2008. február. 16. 17:50 Plázs

Vastagbélrák: korábban kell kezdeni a szűrést a dohányosoknál

A Rochesteri Egyetem Egészségügyi Központjának nemrég közzé tett adatai szerint dohányosok esetében öt-tíz évvel hamarabb kellene kezdeni az általános vastagbélrák-szűrést, amelyet amúgy minden ötven év felettinek ajánlanak az orvosok.

Az egyetem kutatói szerint sok esetben már a negyvenes évek elején kialakulhat a vastagbélrák, ha a beteg hosszú idő óta dohányzik. "3450 eset megvizsgálása után jutottunk a megállapításra, miszerint a dohányosoknál átlagosan a füstmentes életet élőknél 7 évvel korábban alakul ki a vastagbélrák" - nyilatkozta Luka J. Peppone a James P. Wilmot Rákgyógyászati Központ onkológus professzora.

"A betegeknek és kezelőorvosaiknak szóló üzenet világos: a vastagbélrák szűrése közben az életkori és genetikai sajátosságok mellett a dohányzást is be kell venni a kockázati tényezők közé, és a dohányosok szűrését meg kell kezdeni már a negyvenes évek elején" - nyilatkozta a professzor.

A kutatás során Peppone professzor és kollegái az 1957 és 1997 közötti időszakban a Roswell Park Rákgyógyászati Központban vastagbélrákkal diagnosztizált betegek eseteit tanulmányozták. Az elmúlt negyven évben a dohányzási szokások jelentősen megváltoztak: az aktív dohányosok száma csökkent, a leszokottak száma szerencsére nőtt. Az adatok szerint az aktív dohányosokban átlagosan 6,8 évvel korábban fejlődik ki a vastagbélrák, míg azokban a dohányosokban, akik régen dohányoztak, de már legalább öt éve feladták szenvedélyüket, 4,3 évvel korábban.

A felmérés szerint a legnagyobb veszélyben azok vannak, akik nagyon korán (17 éves kor előtt) kezdték a dohányzást és/vagy huzamosabb ideig napi egy csomagnál többet szívtak. A passzív dohányzás is jelentős veszélyeket rejt a rákos megbetegedések szempontjából, nincs ez másként a vastagbélrákkal sem. A cigaretta füstjében lévő mérgező anyagok gátolják a szervezetben lévő immunfolyamatok optimális működését, így a karcinogén anyagok könnyebben találnak utat az egészséges sejtekhez.

A vastagbélrák a második leggyakoribb rákfajta férfiaknál és nőknél egyaránt. A genetikai tényezők csak az esetek mintegy öt százalékért felelősek, a többi beteg csak a saját életvitelét okolhatja a betegség kialakulásáért. A dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, az egyoldalú táplálkozás, a mozgáshiány és a túlsúly jelentik a legnagyobb rizikófaktort.   

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?