Milyen hatása van a dohányzási tilalomnak?
Jelentősen csökkenti a szívinfarktus kockázatát a nyilvános helyeken tavaly bevezetett dohányzási tilalom - állítja a glasgow-i egyetem szív- és érrendszeri kutatóközpontjának tanulmánya.
Jill Pell professzor csapatának publikációja szerint az első tíz hónap alatt 17 százalékkal csökkent Skóciában a szívrohamok száma. A kutatók azokban a kórházakban mérték fel a helyzetet, amelyekben összesen az infarktusos betegek 63 százalékát kezelik. A tanulmány azzal magyarázza a változást, hogy gyakran a füst váltja ki a szívrohamot azoknál a nemdohányzóknál, akik amúgy is hajlamosak az infarktusra. Hasonló jelenségről, három és fél év alatt 11 százalékos szívrohamcsökkenésről számoltak be - a Der Spiegel német hírmagazin értesülései szerint - ír kutatók is egy bécsi konferencián.
A skóciai esetet mégis valószínűtlennek tartja Kökény Mihály kardiológus, volt egészségügyi miniszter. A hetvenes években az egyesült államokbeli Észak-Karolinában végzett felmérések több mint tíz év alatt mutattak ki ekkora javulást az infarktusstatisztikákban - idézte fel a HVG-nek. "Egyedül a dohányzási tilalom bevezetésének számlájára legalábbis nem írható a jótékony változás" - hangsúlyozta. A glasgow-i felméréssel Shona Robison skót egészségügyi miniszter mindenesetre igazolva látja az intézkedés bevezetését, és büszke rá, hogy jó példával járhatnak elöl egész Nagy-Britanniában.