2007. július. 05. 20:30 Utolsó frissítés: 2007. július. 05. 20:34 Plázs

Nem kellenek a HIV-pozitív bevándorlók?

Felzúdulást okozott az ausztrál kormányfő kijelentése, hogy szíve szerint nem engedné be az országba a fertőző betegségben szenvedő, köztük a HIV-pozitív bevándorlókat.

John Howard ötlete valóságos bumeráng - fogalmazott a HVG-nek Brian Haill, az Ausztrál AIDS-alap Egyesület alapító igazgatója az ausztrál miniszterelnöknek ama felvetése kapcsán, hogy erősen korlátozni kellene a HIV-fertőzöttek bevándorlását, országon belüli mozgásukat pedig nyomon kellene követni. A kormányfő először áprilisban, egy rádióinterjúban beszélt erről, magára vonva az AIDS elleni küzdelem harcosainak haragját. Akkor azt mondta, még kikéri a szakemberek tanácsát az ügyben, de úgy gondolja, hogy - bár ez törvénymódosítást igényel - legfeljebb humanitárius megfontolásból kellene beengedni AIDS-vírust hordozó bevándorlókat Ausztráliába. Néhány hete aztán még ráerősített egy nyilatkozattal, amelyben már arról beszélt, hogy a fertőző beteg - például HIV-pozitív, tbc-s vagy leprás - beutazóknak vagy menekülteknek meg kellene tiltani a letelepedést.

A téma az után került napirendre, hogy belpolitikai vitát okozott az Ausztráliában diagnosztizált HIV-fertőzöttek növekvő száma. A HIV-kutatások nemzeti központjának (NCHECR) éves jelentése szerint ugyanis ez az 1990-es években csökkenő tendenciát mutatott, majd 2001 és 2005 között évi 690-ről 928-ra ugrott. A növekedés mértéke azonban eltérő az ország különböző részein: míg Új-Dél-Walesben lassult, Victoriában rendkívüli gyorsulást tapasztalni. A sajtó és az ellenzék a kudarcért az állam egészségügyi miniszterét, Bronwyn Pike-ot és hivatalát okolja, amihez kapóra jött nekik egy melbourne-i HIV-pozitív férfi, Michael John Neal története is. A 48 éves Neal ellen az elmúlt öt évben több mint száz bejelentés érkezett azzal a váddal, hogy tudatosan próbált férfiakat megfertőzni, Pike tárcája azonban semmit sem tett az ügyben.

Márciusban Neal - akiről bebizonyosodott, hogy legalább két ember tőle kapta el az AIDS kórokozóját - 122 pontos vádirat alapján bíróság elé állt, Bronwyn Pike pedig politikai számháborút indított: az AIDS-betegek számának növekedését azzal indokolta, hogy Victoriában az elmúlt két évben 16-ról hetvenre nőtt a fertőző migránsok száma.

Brian Haill úgy látja, a miniszter hadjáratának első áldozata éppen a kormányfő. Howard ugyanis félreértette a migráns szót - vélekedett Haill a HVG-nek -, amikor egyértelműen a külföldi bevándorlókra gondolt, miközben Pike a más ausztrál államból Victoriába költözőkre célzott. Don Baxter, az Ausztrál AIDS-szervezetek Szövetségének (AFAO) elnöke szerint a Victoriában diagnosztizált hetven HIV-fertőzöttből csak kilenc nem ausztrál születésű. A külföldiek szerepének eltúlzására utal az az adat is, amelyet az NCHECR koordinációs munkatársa osztott meg a HVG-vel: a 2002 és 2005 között diagnosztizált HIV-vírushordozók 60 százaléka ausztráliai születésű, 28 százalékuk külföldi, míg 12 százalékuknak nem ismerik a születési helyét.

Mindenesetre John Howard még tavasszal felkérte Tony Abbott szövetségi egészségügyi és Kevin Andrews bevándorlási minisztert, hogy értékeljék a HIV-fertőzött bevándorlóknak a közegészségügyre gyakorolt hatását. A miniszterek javasolják, a kormány rendelje el, hogy minden HIV-pozitív bevándorlónak az érkezésétől számított egy hónapon belül jelentkeznie kelljen valamely egészségügyi szervnél, máskülönben elveszítheti a vízumát. A szövetségi államnak jogában állna figyelmeztetni az ország egyes államainak egészségügyi szerveit, ha területükre új HIV-pozitív betegek érkeznek, és a szövetségi egészségügyi hivatalok felülbírálhatnák a másokat tudatosan megfertőző személyek ellen indított helyi eljárásokat. Ausztráliában egyébként ma is van lehetőség a HIV-pozitív bevándorlók kiszűrésére, csakúgy, mint a világ számos más országában (lásd Résnyire nyitott kapuk című írásunkat). Az országban letelepedni szándékozó 15 évesnél idősebb kérelmezők számára kötelező az egészségügyi vizsgálat, így az AIDS-szűrés is, és a fertőző betegek kérelmét vissza lehet utasítani arra hivatkozva, hogy ellátásuk túl nagy terhet jelentene az egészségügyi rendszernek. Nemrég derült ki egyébként, hogy mintegy 20 ezer, az országba került, fertőző betegsége miatt rendszeres orvosi kezelésre kötelezett bevándorló nem tesz eleget az előírásoknak.

A vita pikantériája, hogy e hónap végén Sydney ad otthont egy nagyszabású, hatezer vendéget váró nemzetközi AIDS-konferenciának, aminek kapcsán Wim Vandevelde, a brüsszeli székhelyű Európai AIDS-kezelési Csoport (EATG) igazgatója levélben bírálta az ausztrál miniszterelnököt. Populizmussal vádolta a politikust, és egyebek közt arra figyelmeztetett, hogy "minden olyan kísérlet, amely az értekezlet HIV-pozitív résztvevőinek szabad mozgását korlátozná, kriminalizálná a járvány ellen folytatott küzdelem legelszántabb harcosait".

MALIK SZILVIA / MELBOURNE