2007. július. 04. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. július. 04. 17:48 Monitor

Résnyire nyitott kapuk

Tudósok és közegészségügyi szakemberek egyöntetű véleménye szerint beutazási és letelepedési korlátozásokkal nem lehet...

Tudósok és közegészségügyi szakemberek egyöntetű véleménye szerint beutazási és letelepedési korlátozásokkal nem lehet hatékonyan útját állni az AIDS terjedésének, az országok többségében mégis érvényben van ilyen rendelkezés - állapította meg a Német AIDS Szövetség. Az ő három évvel ezelőtti, majd a Brit AIDS Alapítvány nemrég készült felmérése is kimutatta, hogy száz ország kezeli elkülönítetten a HIV-pozitívok beutazási kérelmét.

Az általános tendencia ugyanakkor a szigor enyhítése felé mutat, amire jó példa Magyarország, ahol 2006. január elsejéig kötelező egészségügyi vizsgálatokon, köztük AIDS-szűrésen estek át azok a külföldiek, akik egy évnél hosszabb ideig szándékoztak itt maradni. Pozitív teszteredmény esetén - mérlegelés után - akár a betegségre hivatkozva is el lehetett utasítani a tartózkodási vagy letelepedési engedély iránti kérelmüket. A jelenleg hatályos törvény azonban erre már nem ad lehetőséget - mondta a HVG-nek Egyed Zoltán, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal idegenrendészeti igazgatója. Közegészségügyi szűrővizsgálaton már csak az illegális bevándorlóknak kell átesniük, ám ha menedékkérelmüket a magyar hatóságok amúgy indokoltnak tartják, betegségük sem lehet gátja a befogadásuknak. Viszont ha AIDS-ben szenvednek, ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk, mint a többi, szűrővizsgálat nélkül tartósan Magyarországon élő HIV-pozitív külföldire: az ÁNTSZ ellenőrzése alatt rendszeres orvosi ellátásra kötelezik őket, és ha ezt elmulasztják, kiutasíthatják őket az országból.

A legtöbb ország a letelepedési, munkavállalási engedélyek, a tartós - negyed, fél vagy egy évre szóló - vízumok esetében ír elő orvosi vizsgálatot, és az AIDS-teszt eredménye is csak ilyenkor számít. De van kivétel is: Szíriában és Üzbegisztánban például a külföldi csak 15 napig tartózkodhat orvosi vizsgálat nélkül, vagyis a korlátozás a turistákat is érintheti, csakúgy, mint az Egyesült Államokban. Az USA ugyanis egyike annak a 15 országnak, amely gyakorlatilag bezárta kapuit a HIV-pozitív külföldiek előtt; ők csak különleges esetben, szigorú elbírálás alapján és legfeljebb 30 napra szóló látogatóvízummal léphetik át a határt. Hasonló tilalom van érvényben Kolumbiában, Kínában pedig - Makaót és Hongkongot kivéve - egészségügyi nyilatkozatot kell kitölteniük az érkezőknek, és egyáltalán nem utazhatnak be az AIDS-vírust hordozó idegenek. Őket Kuvaitból is bármikor kipenderíthetik, ha kiderül a fertőzöttségük, ami Oroszországban - ahol minden 3 hónapnál hosszabb időre szóló vízumot AIDS-teszthez kötnek - ugyancsak ok lehet az elutasításra.

Több országban, így például Izraelben és Dél-Koreában a hatóságok fenntartják maguknak a jogot, hogy megtagadják a beutazási engedélyt a HIV-pozitív kérelmezőktől. Kanada öt éve szigorított az előírásokon, egészségügyi ellenőrzésre kötelezve a letelepedési engedélyt kérő külföldieket, és - mint a BBC internetes hírszolgálatának egyik jelentése írta - pozitív AIDS-teszt esetén jó eséllyel megtagadja tőlük a vízumot. A Nagy-Britanniába készülőknek nincs ugyan kötelező orvosi vizsgálat, de betegség gyanúja esetén előírhatják ezt nekik, míg - az amerikai külügyminisztérium utazási tanácsokat tartalmazó internetes oldala szerint - Görögországban csak azoknak kell AIDS-tesztnek alávetniük magukat, akik az országba érkezésük után prostituáltként akarnak dolgozni.

POÓR CSABA

EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.