Csendes gyilkos: mire jó egy csepp vér?
A civilizációs betegségek közül a cukorbaj az egyik leggyorsabban terjedő kór, a magyar lakosság akár húsz százalékát is érintheti. A többség azonban struccpolitikát folytat, nem sejtve, hogy ezzel a magatartással a biztos halált választja. A baj megelőzése, kezelése pedig nem igényelne mást, mint egy kis odafigyelést. November 15-e a cukorbetegek világnapja, Fredrick Grant Banting, az inzulin feltalálójának születésnapja apropóján.
"Akkor van esélyem, ha mától fogva kitiltok mindent az életemből, ami egészségtlen; rendszeresen mozgok, sportolok, és folyamatosan figyelem a vércukorszintemet" - meséli a 46 éves Katalin, mivel "vigasztalta" orvosa, amikor kiderült a betegsége. Katalin immár négy éve él együtt 2-es típusú cukorbetegségével: az életmódváltás, a szigorú diéták meghozták a kívánt hatást, állapota stabilizálódott, azóta szinte teljes értékű életet él.
Vércukorszintmérés. Minél előbb, annál jobb © sxc.hu |
"A következő évtizedek leggyakoribb betegsége a diabétesz lesz, s ezért egyértelműen az elhízás, a mozgásszegény életmód, a bőséges táplálkozás tehető felelőssé" - fest nem túl biztató képet egészségi állapotunkról Holzinger Gábor főorvos, aki szerint a megelőzés egyetlen gyógyszere az életmódváltás. Majd folytatja: a cukorbetegség lehet primer - tuljadonképpen ez maga a betegség - , illetve szekunder, azaz másodlagos. Ez utóbbi akkor lép fel, ha például eltávolítják a hasnyálmirigyet, s ezzel együtt az inzulintermelő sejteket. A betegségnek két típusa van, harmadikként szokták említeni a terhességi cukorbetegséget.
Az 1-es típusú (inzulinhiányos) a betegség fiatalkori formája, általában öröklődési hajlam áll a háttérben, s nem lehet mással kezelni, csak inzulinnal. Autoimmun betegség, a szervezet saját sejtjei ellen fordul, ellenanyagokat termel, s így megszűnik az inzulintermelés. Általában gyorsan, minél fiatalabb a beteg, annál hevesebb tünetek kíséretében lép fel, akár napok alatt. Ha nem diagnosztizálják időben, s kezdik meg gyors kezelését, a beteg menthetetlenül meghal. A tünetek között szerepel az erőteljes szomjúságérzet a vizelet mennyiségének megnövekedésével; a fokozott éhségérzet, többnyire egyidejű fogyással; a levertség, fáradtság, súlyos kiszáradás; mivel a szervezet „elsavasodik”, acetonszagúvá válik a lehelet és a vizelet; szapora és mély légzés kíséri. Noha a legtöbb gyermek és fiatal 1-es típusú cukorbetegségben szenved, az életmódból eredő elhízás következményeként a 2-es típusú diabétesz is egyre gyakoribb a 45 év alattiak körében, főként a fiataloknál.
A 2-es típusú (felnőttkori) diabétesz gyakoribb: a cukorbetegek 90 százaléka ebbe a típusba sorolható. A páciensek zöme elhízott, náluk az inzulinrezisztencia játszik szerepet a betegség kialakulásában. Azaz bőségesen van inzulinkínálat, csak nem tudja kifejteni hatását a célszervekben, mint például a zsírszövetekben, májban, izomszövetekben. A szervezet ezt úgy próbálja leküzdeni, hogy több inzulint termel. Általában évekig tünetmentes a beteg, sőt, a betegség évtizedekig rejtőzhet anélkül, hogy panaszt okozna.
A túlsúlyosok esetében jóval gyakoribb, de bizonyos gyógyszerek is kiválthatják vagy súlyosbíthatják a kórt. A 2-es típusú diabéteszben szenvedők is gyógykezelésre szorulhatnak komoly betegség vagy stressz esetén; ilyenkor állapotuk ugyancsak az inzulin utólagos pótlásával tartható megfelelő szinten. Hosszú távon pedig akkor, ha a testsúly a megfelelő szintre csökken, a test zsírtartaléka optimálissá válik, illetve a rendszeres mozgás révén kialakul a kellő izomtömeg. A betegség tünetei a bőrfertőzések, bizonyos testrészek, elsősorban a szeméremtest viszketése. Előrehaladtával az éhségérzetet étvágytalanság válthatja fel, majd a testsúlycsökkenés üteme felgyorsul. Leginkább késői, súlyos szövődményei révén diagnosztizálják. Ilyen a hirtelen látásromlás, fekélyesedés, gyulladások, szívproblémák, a cukorbaj gyomorfekéllyel társulva pedig halálos is lehet.
A 2-es típusú cukorbetegség kialakulása előtt úgynevezett pre-diabéteszes, vagyis cukorbetegséget megelőző állapot áll fenn. Ebben a stádiumban a vércukorszint már emelkedett értéket mutat, de még nem nevezhető diabetikusnak. Ha idejében sikerül a vércukorszintet megfelelő szintre beállítani, a valódi cukorbetegség kialakulása későbbre halasztható, vagy megelőzhető.
Holzinger főorvos szerint a diabétesz harmadik típusaként szokták emlegetni a terhességi cukorbetegséget, amely az esetek többségében a szülés után megszűnik. Itt is vannak rizikótényezők, ilyen az öröklődési hajlam, túlsúly, illetve az életkor - 35 év feletti várandós kismamáknál gyakoribb. Ám a szűrővizsgálatokkal elejét lehet venni a fejlődési rendellenességeknek. Sajnos nem érhető el mindenhol - néhány nagyvárosban - a várandós anyukáknak szóló szűrés, sok helyen pedig csak a rizikkócsoportba tartozókat szűrik.
Életmentő mérések |
A cukorbetegek világnapjának hivatalos színe a kék, ezért ezen a napon a világ több mint nyolcvan jelentős épülete ölti magára a kéket: többek között a London Eye, a párizsi Eiffel Tower, és New Yorkban az Empire State Building is. Itthon a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetségének (MACOSZ) világnapi programja foglalkozik a betegséggel. A legnagyobb problémát az elhízáshoz társuló cukorbetegség rohamos terjedésében látják az orvosok. Éppen ezért felhívják a figyelmet a diabétesz megelőzésének fontosságára, a kezelési lehetőségekre, a megfelelő életmódra, a betegek felismerésére, kiszűrésére. Kincses János, a MACOSZ elnöke különösen fontosnak tartja, hogy kapcsolatba kerüljenek azokkal az emberekkel, akik életmódjuk és más egészségügyi problémáik miatt veszélyeztetettek: akik még nem diabéteszesek, de nagy valószínűséggel azok lesznek. |
Annak ellenére, hogy a cukorbaj nem gyógyítható, jól kezelhető, illetve karbantartható betegség. (Némi remény felcsillant ugyan a betegség gyógyítására: a Sydney-ben található Garvan Institute kutatói nemrég azonosítottak egy enzimet, amely nagy valószínűséggel felelős az inzulintermelődés blokkolásáért – ezáltal a szervezet nem képes a vércukrot hasznosítható energiává alakítani. Ha sikerül az enzimet kordában tartani, a hasnyálmirigy inzulintermelése helyrehozhatóvá válhat.)
Noha a jelenlegi kezelések az inzulinszint stabilizálását célozzák meg, legalább annyira káros a lassú, tünetszegény, hosszú ideje tartó diabétesz, mint a felismert, ám nem megfelelően kezelt betegség. Alacsony vércukorszint mellett a betegek teljes életet élhetnek. Elég, ha tisztában vannak a lehetőségeikkel: az optimális testsúly megőrzése mellett fontos az egészséges, zsírszegény, magas rosttartalmú, kalóriaszegény étrend és rendszeres testedzés. A sokszor szigorú, de nem lemondásokkal teli diétával megfelelően elosztható a bevitt szénhidrát mennyisége; ha ugyanis nagy mennyiségben egyszerre kerülnek a szervezetbe egyszerű és összetett cukrok, megugorhat az inzulintermelés. A rostok (zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák) lassítják a cukrok felszívódását, ezáltal a vércukor szintje mérsékelt marad. A testsúly csökkentésével a felhalmozott zsírszövet által igényelt inzulin mennyisége is visszaesik. Az életmódbeli változtatásokat azonban az orvosnak egyénre szabottan kell előírnia, figyelembe véve a beteg tűrőképességeit, esetleges egyéb betegségeit.
Inzulinadagolás fájdalommmentesen
Lecserélhetik a tűt? © Müller Judit |
A HP Labs kutatói olyan „intelligens tapaszt” fejlesztettek ki, amely alternatívát nyújt az injekciós tű használatára, mivel pontos adagokban juttatja a gyógyszert a bőr felszíne alá, ráadásul fájdalom nélkül: egy beépített, különleges vékony tű segítségével fecskendezi a bőrbe a gyógyszert. Tartalmaz egy számítógépes chipet is, amelynek adatai alapján a beteg igényeinek megfelelően egy vagy többféle gyógyszert is képes a bőrbe juttatni – változó adagokban és időközönként. Az intelligens tapasz – mikrotűi segítségével – is többféle kezelést képes biztosítani. Az új bőrtapaszok a tesztelési és az engedélyeztetési eljárásoktól függően kettő-négy éven belül kerülhetnek forgalomba.