Milyen veszélyeket rejtenek a szépségpirulák?
Gombamód szaporodnak az alakformáló, öregedést gátló, szép bőrszínt garantáló készítmények, függetlenül attól, hogy engedélyezték-e őket vagy sem. A világhálónak köszönhetően minden beszerezhető "pult alól" is. De tisztában vagyunk-e a kockázatokkal? Aligha.
Képzeljük csak el: ahhoz, hogy előnyösen változtassunk a külsőnkön, nem kell mást tennünk, mint bizonyos pirulákat szednünk. Nem kell többé órákat töltenünk az edzőteremben azért, hogy tökéletes alakunk legyen; nem kell többet szoláriumra áldozni, sőt, arra sincs szükség, hogy órákig égessük magunkat a napon némi bronz árnyalatért. Búcsút mondhatnunk az arcápolásnak, az öregedés elleni méregdrága kezeléseknek is. Ehelyett reggeli közben lenyelünk néhány tablettát, és máris megtettük a magunkét. Kissé bizarrul hangzik? Pedig nem másról van szó, mint az új illegális szépségtrendről. A brit Daily Mail összeállításában azt vizsgálta, milyen következményekkel számolhat az, aki szépségkapszulákkal kíván csinosodni.
Szépségipar. Másnak akarunk látszani? © AP |
Néhány héttel ezelőtt a gyógyszereket, kozmetikai és táplálékkiegészítő készítményeket szabályozó amerikai hatóság (Food and Drug Administration, FDA) jóváhagyta, hogy az egyik gyógyszeripari óriás forgalomba hozza legújabb fogyasztókészítményét, amely emésztetlenül hajtja át a szervezeten a zsírt, így megakadályozza a felszívódását. A gyógyszer júniusban kerül a patikák polcaira, és természetesen vényköteles. A receptet felíró orvos elmagyarázza, hogy enyhén kalóriaszegény diétával alkalmazva érhető csak el a kívánt hatás, és a forgalomba hozás után a gyógyszerészek is korrekt információkkal tudnak majd szolgálni arra vonatkozóan, hogyan kell a készítményt szedni. Ám az online vásárlók, akik más néven néhány évvel ezelőtti kifejlesztése óta elérhetik a szert az interneten, nem kapják meg ezeket a szükséges tanácsokat, s úgy gondolhatják, hogy korlátlan fogyasztása mellett is le fognak fogyni. Így tovább növelik a gyomorban és a bélben esetlegesen fellépő mellékhatások kockázatát.
Úgy tűnik, ezek a veszélyek nem riasztják el a szépülni vágyókat, sőt, egyre többen vannak, akik azt gondolják, hogy a törvénybe ütköző módon szerzett orvosságok fájdalommentes, hathatós megoldást kínálnak a kívánt alak eléréshez, s a gyógyszer csupán egy a számtalan használatban lévő szer közül, amivel visszaélnek. Az elmúlt évek-évtizedek során már számtalanszor kiderült: nincs olyan gyors megoldás, ami ne járna hátulütőkkel. A hatvanas évek népszerű fogyasztópiruláiról kiderült, hogy amfetaminok voltak, szívproblémákat és magas vérnyomást okoztak a pácienseknél. A hetvenes években elterjedt barnítószer, a béta karotin narancsos elszíneződést okozott és kifakította a szemet. A testépítők által használt anabolikus szteroidok, bár növelik az izomtömeget és az izomerőt, magas vérnyomáshoz, koleszterin- és hormonszinthez vezetnek. Sok nő úgy gondolja, miért feküdne kés alá, ha magas hormontartalmú fogamzásgátló tabletták szedésével is jelentősen növelheti mellméretét. A vérnyomás rendszeres ellenőrzése nélkül szedett fogamzásgátlók pedig rendkívül veszélyesek, a nők akaratlanul is kiteszik magukat a stroke, a szívroham, és a mélyvénás trombózis kockázatának. Különösen nagy ár ez az egy vagy két számmal nagyobb kosárméretért.
Nemrég egy új szépségpiruláról szóló hírekkel volt tele a média: a "csodaszer", miközben fokozza a nők szexuális étvágyát, elnyomja az éhségérzetet, garantálva ezzel a karcsúságot is. Az, hogy a hormont eddig csak állatokon tesztelték, keveseket fog zavarni, a vizsgálatokat végző kutatók szerint ugyanis semmi kétség afelől, hogy az új gyógyszer az emberek számára is elérhető életmódkészítménnyé lép elő az elkövetkezendő években. A hiúság oltára előtt illegálisan áldozók tudják a legjobban: nem feltétlenül kell tíz évet várni arra, hogy szexisek és vékonyak legyünk.
Mi a szépség? Ideálokat követünk. © hvg.hu |
Sem az Egyesült Államokban, sem Nagy-Britanniában, sem Magyarországon nincs engedélyezve a készítmény, ám ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne könnyen hozzájutni. Világszerte számos weboldal kínálja, sőt részletes utasításokat mellékel, hogyan kell a szert feloldani és befecskendezni, mit sem törődve azzal, milyen kockázatokkal jár az, ha gyakorlatlan emberek tűket döfködnek magukba. A lelkes szépülni vágyók persze el vannak ragadtatva az eredményektől; ám szemügyre véve az internetes fórumokat, hamar kiderül, hogy a felhasználók csöppet sem kellemes tapasztalataikat is megosztják egymással. Az émelygés, kipirulás mellett néhányan arról számoltak be, hogy anyajegyeik sötétebbek lettek, és új foltok jelentek meg a bőrükön.
Lehetséges, hogy egy készítmény, amelyet a bőrrák ellen fejlesztettek ki, maga is bőrrákot okoz? A tisztességes válasz: egyelőre nem tudjuk. A brit University of Newcastle molekuláris dermatológia professzora, Mark Birch-Machin szerint „még nem alkalmazzuk olyan régóta, hogy megállapíthassuk a hormon használatával járó hosszú távú következményeket. Olyan gyógyszert szedni, amit még nem vizsgáltunk teljeskörűen, mindenképp kockázatos”. A szakember főleg a vörös hajúakat, illetve a nagyon fehér bőrűeket óvja a szer használatától. „A szer a bőr barna pigmentjeit stimulálja, a fehérbőrűeknek viszont nincs elegendő mennyiségű barna pigmentjük, így ez az ő esetükben nem működik.”
Nagy-Britanniában az első receptre kapható, a nemkívánatos szőrzet eltávolítását célzó krém nemrég látott napvilágot. A világhálón ez is bárki számára elérhető, első hallásra ártalmatlannak is hangzik. Ám az új szer nem csupán a szőrzetet tünteti el: enzimekkel dolgozik, amelyek megakadályozzák a hajtüszőket abban, hogy szőrt növesszenek. „A krémet arra szánták, hogy eltávolítsa az arcon jelentkező szőrzetet; csakhogy számos egészségügyi oka van annak, ha egy nő ettől a problémától szenved” – fogalmazott Graham Archand, a brit Royal College orvosa, hozzátéve: „a gyógyszer nem szedhető együtt más gyógykészítményekkel, és problémákat okozhat a vesékben és a májban, ezért csak az a páciens szedheti, aki rendszeres orvosi felügyelet alatt áll”.
Nem kizárt, hogy a kutatások alátámasztják majd e gyógyszerek engedélyezését és recept nélküli forgalomba hozatalát. De ugyanez fordítva is történhet: a jövőbeli kutatások kideríthetik, hogy komoly kockázatokkal jár valamelyik készítmény használata – volt már erre példa –, ezért betiltják, és legálisan sosem kerül forgalomba.