Lázat és gyomorhurutot okoz a globális felmelegedés
A globális felmelegedés közvetlenül hat a gyermekek egészségére az év forróbb napjain; az emelkedő testhőmérséklet miatt megnő a sürgősségi esetek száma - állítja egy friss tanulmány.
Egy új jelentés szerint a globális felmelegedés miatt az év melegebb napjain a gyerekek között megnő a láz gyakorisága; a Sydney Egyetem kutatói által publikált tanulmány az első, amely közvetlen összefüggésbe hozza a globális felmelegedést a gyermekek egészségével.
A tanulmány szerint az emelkedő testhőmérséklet miatt megnövekszik a sürgősségi ellátásra szoruló gyermekek száma. A kórházi ügyeletre érkezők fő panaszai a gyomor- és bélhurut, valamint a láz lesz. A fokozott orvosi ellátás igénybevételét azzal magyarázzák a kutatók, hogy a gyermekeknél gyenge az agyi hőszabályozás irányításának a képessége.
A vizsgálat kimutatta azt is, hogy a gyomor- és bélhurutos esetek aránya csökkent a magas UV faktorú napokon. A kutatást vezető Lawrence Lam szerint ez azért van, mert az ibolyán túli sugarak „sterilizálják” a földet. Doktor Lam szerint újabb vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy meghatározzák: vajon a melegedés vagy annak közvetlen hatásai – mint például a levegőben maradó szennyeződés – okozzák a tüneteket a gyermekeknél.
„Ez csak azt bizonyítja, hogy sürgősen szükség van további alapos vizsgálatokra arra vonatkozóan, hogy a klímaváltozás milyen hatással lehet a gyermekek egészségére” – mondta a kutatásvezető.
A tanulmányt az International Journal of Environmental Health Research múlt havi számában publikálták, amely megállapítja, hogy míg a gyermekek egészségére hatással lehet a hőmérsékletváltozás, jóval ijesztőbb fordulat várható a termelés és az élelmiszerellátás területén.