2007. március. 23. 16:05 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 23. 16:01 Plázs

Szoktassuk le a gyereket a cukrozott üdítőkről

Az általános iskoláskorú gyerekek több mint negyven százaléka naponta többször is fogyaszt szénsavas, cukrozott üdítőt, még akkor is, ha ingyen ásványvízhez juthat - derült ki az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet felméréséből.

A program arra kereste a választ, hogy mennyiben és hogyan módosítja a gyermekek folyadékfogyasztási szokásait az ingyenesen kihelyezett ásványvíz elérhetősége. A vizsgálatokban hat önként jelentkező budapesti iskola több mint 450 tanulója vett részt. 
 
A rossz életmód már gyermekkorban
kialakulhat
© Dripnet
A víz automaták biztosításán túl az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI)szakemberei folyamatos szakmai támogatást nyújtottak az iskoláknak, ahol a diákok a programok során játékos formában sajátíthatták el az egészséges táplálkozás alapismereteit. Kontrollosztályok bevonásával bizonyosodtak meg arról, hogy mennyiben segíti az elmélet gyakorlattá válását az, hogy ingyenesen elérhetővé teszik az egészséges vízfogyasztást.
 
Nemzetközi viszonylatban a vízfogyasztást népszerűsítő iskolai programra számos példát találhatunk. Magyarországon az első ilyen jellegű modell az OÉTI által koordinált, s a WHO, illetve az Egészségügyi Minisztérium támogatásával létrejött HAPPY (Hungarian Aqua Promoting Program in the Young) program, amely a víz világnapján indul, elsődleges célcsoportja pedig az alsó tagozatos korosztály.
 
Az elhízás napjainkban népbetegségnek tekinthető, és egyre jobban terjed a gyermekek között is. Kutatások azt mutatják, hogy az elhízás és a cukros üdítő fogyasztás között szoros összefüggés van. A program monitorozása során keletkező adatok alátámasztják a modell-program eredményességét, és elterjesztését követően a gyermekkori elhízás megelőzésének egyik pillérét jelentheti.
 
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.