2007. február. 28. 12:36 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 28. 12:27 Plázs

Egymilliárd ember szorul ideggyógyászati kezelésre

Neurológiai rendellenességek - a migréntől az epilepszián át az időskori elbutulásig és egyebekig - egymilliárd embert sújtanak a világon, és a populációk öregedésével a helyzet csak rosszabbodik - adta hírül az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

Az Alzheimer-kórban, sclerosis multiplexben, a Parkinson kórban, egyéb, leépüléssel járó neurológiai bajokban szenvedők száma jelenleg 24,3 millió, várhatóan húszévenként megduplázódik, s a helyzet a fejlődő országokban a legrosszabb - áll az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb jelentésében.
 
A WHO arra hívja fel a figyelmet, hogy az ideggyógyászati kezelésnek az általános egészségügyi ellátás részévé kell válnia, hogy a fel nem ismert neurológiai betegségek diagnosztizálhatók és gyógyíthatók legyenek, főként Afrikában. "Ha mihamarabb nem történnek lépések az egész világon, a neurológiai teher még súlyosabbá válik, és beláthatatlan következményei lesznek" - állítja a WHO.
 
A lakosság elöregedésével nő a neurológiai problémákkal küzdők száma: e bajok csak 2 százalékban kezdődnek 65 éves kor előtt, de a 65 év felettiek között ötévente megduplázódik a betegek száma. Más szóval az emberek a fejlett országokban egyszerűen ma már megérik azt a kort, amikor a demencia elkezdődik - mondta José Manuel Bertolote, a WHO neurológiai problémákkal foglalkozó egységének koordinátora.
 
Az egyik legfőbb probléma, hogy egyre mélyül a szakadék a szegény és a gazdag országok egészségügyi szolgáltatása között. Epilepsziában például 50 millió ember szenved, többségük a fejlődő országokban él, és semmiféle gyógyszert nem kap. Afrikában pedig 10 közül 9 epilepsziás beteg nem részesül kezelésben, noha igen hatékony gyógyszerek állnak rendelkezésre elérhető áron. "Egyes afrikai országokban az emberek azt hiszik, hogy a nyál terjeszti az epilepsziát, vagy hogy az "epilepsziás szellem" bárkibe beleköltözhet, aki szemtanúja egy rohamnak. Ezek a babonák elriasztják az embereket a betegektől, így ők védelem nélkül maradnak" - olvasható többek közt a WHO jelentésében.

hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. január. 12. 19:30

„Nem szólhat minden videó az orális nyalókendőről” – interjú a Nődokikkal, a TikTok orvos sztárjaival

Elsősorban orvosnak tartják magukat, de szabadidejükben tulajdonképpen megújították a tudományos ismeretterjesztést, amikor pár perces TikTok-videókban magyaráznak el bonyolult nőgyógyászati témákat. A „Nődokikat”, azaz Baradács Istvánt, Czébely-Lénárt Andrást és Csirzó Ádámot kérdeztük a videókról, a tabukról és az orális nyalókendőről.