Nyitott ablakkal a betegségek ellen
A betegségek terjedésének megakadályozására talán a leghatékonyabb módszer, ha rendszeresen kinyitjuk az ablakokat, és jól kiszellőztetjük a szobákat. Az egyszerű módszer valószínűleg az influenzajárványokkal szemben is hatékony lehet
Ezzel a módszerek a levegőben terjedő kórokozók ellen lehetne felvenni a harcot, így például a tüdőbaj terjedése ellen is. Érdekes módon éppen a régimódi kórházak, ahol magas a mennyezet és nagyok az ablakok, a legalkalmasabbak a módszer hatékony alkalmazására - mutatott rá egy nemzetközi kutatógárda.
A nyolc perui kórházban folytatott mérések tapasztalatairól a PLOS Medicine című nemzetközi orvostudományi kiadványban közölt beszámoló szerint a vizsgálat során bebizonyosodott, hogy a modern kórházakban a korszerű szellőző berendezések ellenére kevésbé hatékonyan lehet fellépni a betegségek terjedése ellen. Vagyis ezek az új, drága és folyamatos karbantartást igénylő eszközök kevésbé hatékonyak a régimódi, alapos szellőztetésnél.
A nyitott ajtó és ablak a mérések szerint 2,5-szer olyan gyorsan cseréli a levegőt, mint akár a veszélyes légterek számára konstruált modern berendezések.
A kutatók adataik alapján felbecsülték, hogy a szellőző berendezéssel ellátott szobákban az ott lévő, betegségre fogékony, emberek 39 százaléka kapná el a TBC-t 24 óra alatt egy kezeletlen betegtől, a jól szellőztetett, korszerű szobákban ez az arány 33 százalék, a régi, magas mennyezetű kórházi szobákban 11 százalék lenne. Az egyszerű módszer valószínűleg az influenzajárványokkal szemben is hatékony lehet, és jelenleg ezen lehetőségeket vizsgálják.
A betegek kórtermekben való elzárása valószínűleg helytelen út, és árthat a betegeknek - mutatott rá Peter Wilson, a londoni Egyetemi Kórházak munkatársa, szakértők pedig most vizsgálják a kutatás eredményeit abból a szempontból, hogy hogyan használhatnák fel azokat a sokak szerint várható, világméretű influenzajárványra való felkészülésben.