2007. február. 19. 14:30 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 19. 14:15 Plázs

Teljes körű dohányzási tilalom 2009-től

A Magyar Tüdőgyógyász Társaság a dohányzás ellenes évnek nyilvánította 2007-et. Erről, valamint a dohányzás leszokást segítő programról, és a néhány hete Magyarországon is kapható nikotin mentes új gyógyszerről számoltak be a szakemberek.

A Magyar Tüdőgyógyász Társaság évről-évre kijelöl egy légzőszervek megbetegedéseivel kapcsolatos területet, betegséget, vagy tevékenységet, és különféle programok segítségével igyekszik a szakma és a lakosság figyelmét felhívni a legfontosabb tudnivalókra, a megelőzést szolgáló lehetőségekre. A korábbi években a krónikus légúti betegség, majd a tüdőrák voltak ezek a meghatározó betegségek.

Halálos örömszerzés
© Dripnet
A 2007-es évet azért nyilvánították a dohányzás ellenesség évének, mert ez az egyik legelterjedtebb szenvedélybetegség. A világon 1,3 milliárd ember cigarettázik; a WHO kimutatta, hogy közülük minden második e káros szenvedéllyel összefüggő betegségben fog meghalni.

"A dohányzás szinte az összes szervet károsítja, számos betegség kiváltó oka lehet, amelyek közül több halált okozhat; egyik rizikófaktora például a koszorúér betegségnek, amely szövődményei (például a szívinfarktus) révén vezető halálozási ok a világon" - mondta Magyar Pál, a Pulmonológiai Klinika igazgatója.

Összefüggésben áll a hirtelen szívhalál összes típusával, mind a férfiak, mind a nők körében. A nikotin ugyanolyan függőséget eredményez, mint a kemény drogok, például a heroin, vagy a kokain. A cigaretta első megszívása után néhány másodperccel eléri az agy "jutalmazó" központját, ahol dopamin-termelődést idéz elő, és ez azonnali örömszerzéshez vezet. Ez a hatás az oka, hogy rendkívül nehéz leszokni a dohányzásról. Pusztán akaraterővel az érintettek 3-5 százaléka képes lemondani a föstölésről.

Vadász Imre, tüdőgyógyász főorvos szerint Magyarországon több, mint száz tüdőgondozóban van lehetőség különböző programok igénybevételére, amelyek segítséget nyújthatnak a leszokni vágyóknak.

A nikotinpótló rágógumi és tapasz mellett, a legújabb innovatív fejlesztéseknek köszönhetően, néhány hete már Magyarországon is receptre kapható az a gyógyszer, amely nem tartalmaz nikotint. Hatóanyaga az idegrendszer receptoraihoz kapcsolódik, és jelentősen csökkenti a nikotin megvonási tünetek kialakulását a dohányzás abbahagyása után. A terápia és gyógyszer segítségével a dohányosok 40 százaléka leszokik a füstölésről, 25 százalékuk hosszú távon - mondta Kovács Gábor, országos tüdőgyógyász szakfőorvos.

A Pulmonológiai Klinikán fekvő Schneider István és Gyöngyösi István elmondták, hogy több mint 20 évig dohányoztak, megpróbáltak közben leszokni, de sosem sikerült hosszú időre. Schneider István tüdejében daganatot találtak, emellett cukorbeteg, és asztmás. Nehezen lélegzik, beszélgetés közben gyakran köhög. Állítása szerint nagyon kártékony a dohányzás, de fiatalon ezzel nem foglalkozott. Gyöngyösi István akkor hagyta abba a dohányzást, amikor megbetegedett. Rosszul kellett lennie ahhoz, hogy ne gyújtson rá - mesélte, hozzátéve, hogy hat éve szokott le, és azóta sem kívánja a cigarettát.

A Magyar Tüdőgyógyász Társaság más orvosokkal, és dohányzó betegekkel összefogva kívánja felhívni a figyelmet a dohányzás káros hatásaira. Ennek érdekében idén szakmai rendezvényeket tartanak, orvosi folyóiratokban publikálnak a témáról. Azt szeretnék elérni, hogy az ország tüdőgyógyászati intézményei csatlakozzanak az Európai Füstmentes Kórházak Hálózatához.

Magyarország vezeti a halálozási listát

Markosz Kyprianou, az Európai Unió egészségügyi főbiztosa sürgeti, hogy 2009-től az unió valamennyi országában rendeljenek el teljes körű dohányzási tilalmat a nyilvános, zárt közterületeken, ideértve a munkahelyek mellett a vendéglátó helyeket, az éttermeket és a bárokat is. A 27 tagországból eddig négyben - Írország, Olaszország, Svédország és Málta - már bevezették ezt a tilalmat, további ötben - Nagy-Britannia, Franciaország, Finnország, Észtország és Litvánia - pedig a közeljövőben teszik ezt. A dohányzás ilyen széleskörű korlátozásával az emberek döntő többsége egyetért: egy friss felmérés alapján 80 százalékuk gondolja úgy, hogy ez helyes törekvés. Tény, hogy a passzív dohányzás is súlyosan károsítja az egészséget.

Magyarország vezeti Európában a dohányzással összefüggő halálozási listát. A tüdőrák okozta mortalitás tekintetében világelsők vagyunk. Mégsem tapasztaljuk azt, hogy nálunk is terveznék a jelenleginél szélesebb körű dohányzási tilalom bevezetését. 2005-ben ugyan módosították a „nemdohányzók védelméről…” megalkotott 1999-es jogszabályt, ez azonban a megelőző előírásokhoz képest nem hozott további lényeges korlátozásokat. Ráadásul még érvényben van az a „dereguláció” is, amely lehetővé teszi, hogy Magyarországon 2009-ig az EU elvárásnál kisebb lehessen a dohánytermékek forgalmi adó tartama. Ennek következtében alacsonyan tartható a cigaretta ára, holott ismert az a tény, hogy az ár 10 százalékos emelkedése 4 százalékkal fogja vissza a keresletet.

Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.