2007. január. 05. 16:35 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 05. 16:19 Plázs

Csökkenti a prosztatarák esélyeit a fiúgyerek

Amerikai és izraeli kutatók szerint azoknak az apáknak, akiknek fiúgyermekei vannak, kisebb az esélyük arra, hogy megbetegedjenek prosztatarákban, mint a lányos apáknak. A wissenschaft.de című német tudományos hírportálbeszámolója szerint csaknem 39 ezer férfi adatait értékelték ki a vizsgálat során.

A vizsgált csoportban lévő 38934 férfinak, és1964-1976 között született gyermekeiknek az adatait egy információs bankban gyűjtötték, de a vizsgált személyek egészségi állapotát 2005-ig figyelték. Ebben az időszakban 712 személynél alakult ki prosztatarák. 
   
Azok az apák, akiknek egy lánya született, és nem volt fiúgyermekük, 25 százalékkal nagyobb kockázattal kapták meg a betegséget, mint azok, akiknek legalább egy fiúgyermekük született. Két leánygyermeknél 41 százalékkal, 3 vagy 4 leánygyermeknél 60 százalékkal nőtt a kockázat. Ugyanakkor minden további fiúgyermekkel csökkent annak a valószínűsége, hogy valaki megbetegedjen prosztatarákban. 
   
A tudósok úgy vélik, hogy ez a jelenség összefüggésben van a férfi nemi hormon hibájával, amely egyrészt csökkenti az esélyt a fiú utódok születésére, másrészt az érintetteket hajlamosabbá teszi arra, hogy rákos megbetegedés jelenjen meg a nemi szervükön. Egy férfi csak akkor tud fiút nemzeni, ha funkcióképes Y kromoszómákat képes továbbadni. 
   
Az utódok neme, és a rák kockázata között az összefüggés a férfi Y kromoszómában lehet - vélik a kutatók, akik megerősítve látják a korábbi hipotézisüket, amely szerint az Y kromoszómák bizonyos területei összefüggésben vannak a prosztatarákkal.      A vizsgálat következő szakaszában a kutatók azokat a géneket keresik, amelyek kiváltják ezt az hatást - olvasható a német tudományos portálon.