2006. november. 17. 14:52 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 17. 14:32 Plázs

Elfogadták az Elhízás Elleni Chartát

Az elhízás járványszerű terjedésének megállítására és a kóros jelenségek visszafordítására fogadtak el - történelminek nevezett - chartát november 16-án Isztambulban a WHO Európai Régió országainak képviselői.

Az Elhízás Elleni Charta célkitűzései között elsődleges feladatként szerepel, hogy 4-5 éven belül legyen látható előrehaladás a gyermekek elhízásának ügyében.

A WHO szervezte egészségügy-miniszteri konferencián aláírt állásfoglalás megfogalmazása szerint cél az, hogy a legtöbb tagállamban, legkésőbb 2015-re az egészségtelen trend megforduljon.

A charta különös figyelmet fordít a veszélyeztetett csoportok: a gyerekek és a serdülők védelmére. A résztvevő szakemberek egyetértettek abban, hogy az európai kormányoknak korlátozni kell az energia dús élelmiszerek reklámozásának mértékét és a gyerek-fogyasztókat megcélzó hatásmechanizmusokat, továbbá el kell érniük, hogy általánosságban csökkenjen a zsír,- cukor -és sótartalom az élelmiszeripari termékekben.

A testsúlykontrollt szolgálja az a javaslat, hogy az egészséges fizikai aktivitás előmozdítására hozzanak létre biztonságos kerékpár- és sétautakat. Ugyancsak a több mozgás érdekében javasolják a városépítészeti és közlekedési szabályok módosítását. Az egészségügy kérdéseivel kormányzati szinten foglalkozó európai tisztségviselők abban is egyetértettek, hogy az oktatási rendszerben minőségibb, azaz magasabb óraszámú testnevelésre van szükség, illetve azt is elvárhatónak nevezték, hogy az oktatási intézményekben nyújtott élelmezés alkalmazkodjon az egészségügyi elvárásokhoz.

A Magyar Kardiológusok Tárasága által létrehozott Magyar Nemzeti Szívalapítvány üdvözölte az Európai Charta elfogadását.

"A miniszteri konferencia határozata megerősítette, hogy helyes úton járnak, amikor a gyerekek védelmét kérik bizonyos élelmiszerek reklámjaival - nyilatkozta dr. Nagy András, az alapítvány vezetője.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.