2006. augusztus. 04. 18:59 MTI Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 04. 19:01 Plázs

Föltalálták az elhízás elleni oltóanyagot?

Amerikai kutatóknak olyan elhízás-elleni oltóanyagot sikerült kifejleszteniük, amely a ghrelin nevű hormont veszi célba. A vegyület mindenekelőtt növeli az étvágyat, másrészt lelassítja a metabolizmust, azaz a szervezet anyagcseréjét, ily módon elősegíti a zsírlerakódást és a súlynövekedést - olvasható a BBC News hírei között.

Egy kaliforniai kutatóintézet munkatársai patkányokon három szintetikus vegyületet próbáltak ki, amelyek mindegyike a hormon különböző komponenseivel lépett kölcsönhatásba. A három vakcina közül kettő a ghrelin aktív formáját semlegesítette: antitestek képződését váltotta ki, amelyek megkötötték a hormont. A ghrelin az üres gyomor nyálkahártyájában termelődik, majd a vérkeringés révén az agyba jut, s ott fejti ki a hatását.

A beoltott patkányoknál, noha ugyanannyit ettek, mint a kontrollcsoport rágcsálói, lényegesen kisebb súlygyarapodást regisztráltak, s esetükben kisebb zsírlerakódás képződött. Különösen szembetűnő volt a különbség azoknál a patkányoknál, amelyeknél a vérben magas antitestszintet mértek.

A kutatók, akik eredményeiket a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban publikálták, távlati célként olyan oltóanyagot szeretnének kifejleszteni, amely elhízott betegeket szabadítana meg a túlsúlytól, s az örökös fogyókúra gyötrelmeitől.

Ugyanakkor a szakértők közül sokan rámutatnak egy ilyen vakcina alkalmazásának veszélyeire. A szkeptikusok táborába tartozik Stephen Bloom, a londoni Imperial College professzora, aki szerint az antitesttermelést nehéz kontrollálni a szervezetben. Mivel a gyomorban termelődő ghrelin az agyba kerülve fejti ki hatását, az antitestek magát az agyat is megtámadhatják.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.