A gyógyszerek gátolhatják az emlékezést
Akár teljesen átlagos gyógyszerek is előidézhetnek rendszeres szedés esetén memóriazavart, pedig ennek elkerülésére elegendő lenne más hatóanyagú gyógyszereket felírni - írta a Die Welt című német lap online kiadásában német kutatókra hivatkozva.
A tudósok szerint a gyógyszerek egy jelentős csoportja, amely a legkülönbözőbb felhasználói réteget érinti, emlékezetkiesési problémákat okozhat, mert megzavarja az agy működését.
Az anticholinergnek nevezett mellékhatást olyan szerek okozhatják, mint a szív- és érrendszeri betegségekre adott orvosságok, bizonyos antibiotikumok, asztma és allergia elleni szerek, idegrendszeri zavarok és pszichiátriai megbetegedések elleni orvosságok.
Egy francia vizsgálat kimutatta, hogy az ilyen gyógyszereket tartósan és rendszeresen szedő páciensek 80 százaléka egy év után emlékezetzavarokkal küzdött.
A bonni egyetem pszichiátriai intézetének igazgatója úgy véli, hogy az orvosnak időről időre ellenőriznie kell, milyen gyógyszereket szed betege. A pácienseket gyakran félelem fogja el, hogy Alzheimer-kórban szenvednek, pedig az esetek jelentős részében segíthet, ha egyszerűen áttérnek egy másik hatóanyagú gyógyszerre.
Az anticholinerg mellékhatást különösen a régebbi szereknél lehet tapasztalni - mondta a professzor, aki hozzátette, hogy ezeket általában pénzügyi okokból írja fel az orvos, mert a modern preparátumok drágábbak, de egyúttal kevesebb a mellékhatásuk, olvasható a Die Welt internetes kiadásában.