2006. május. 29. 14:25 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 29. 14:23 Plázs

Egy liter üdítővel 32 kockacukrot szopogatunk el

A boltokban kapható üdítőitalok némelyikében literenként 32 kockacukornak megfelelő mennyiségű cukor van, de még a főleg édesítőszerrel készülő light változatokban is lehet akár 14 kockacukornyi.

Egy osztrák vizsgálat kiderítette, hogy a boltokban kapható palackozott üdítőitalok némelyike tetemes mennyiségű cukrot tartalmaz. Még a felerészben ásványvízzel higított narancs- vagy almalében is literenként 12-13 kockacukornyi van. A legtöbb cukrot - 26-32 kockacukornyit - többek között a narancsos szénsavas üdítőkben és a kólákban találták. A különféle jegestea készítményekben 18-24, a wellness italokban 6-14, a light limonádékban 1-14, a light jegestea italokban 4-11, az ízesített ásványvizekben 2-5 kockacukornyit találtak, de a light, vagy éppen kalóriamentes üdítők mindegyikéhez mesterséges édesítőszereket használnak.

A mesterséges édesítőszereket az élelmiszeripari termék összetevői között kötelező feltüntetni, a leggyakrabban használtak az acesulfam (E 950), az aszpartám (E 951), a cCiklamát (E 952) és a szaharin (E 954). Az élelmiszerben lévő cukormennyiséget azonban legfeljebb a tápértéknél találja meg a fogyasztó, ennek közlése azonban nem kötelező - mutattak rá fogyasztóvédők azzal, hogy ezt is kötelezővé kellene tenni.

Arra is felhívták a figyelmet, hogy különösen gyerekeknek nem túl sokat fogyasztani a nagyon édes italokból, mert kis testsúlyuk miatt könnyen előfordulhat, hogy túl sok cukrot vesznek fel.

A tanulmány nem csupán a cukor miatt bírálta az üdítőket, hanem azért is, mert sokban a gyümölcsös ízt citromsavval emelik ki, s a felhasznált tetemes mennyiségben a citromsav - akárcsak a többi gyümölcs- és egyéb sav, például a kólában lévő foszforsav - megtámadhatja a fogzománcot.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.