A görögök után minket tennének ki a legtöbben. Soha nem számítottunk erős szövetségesnek, igazából csak egyre csökkenő politikai súlyunkat és földrajzi elhelyezkedésünket hoztuk a közösbe - írja a Véleményvezér blog legfrissebb bejegyzésében.
Miközben a NATO éppen 25. csúcstalálkozóját tartja, a befolyásos Foreign Policy magazin vezető nyugati biztonságpolitikai szakértők között végzett felmérése azt a megdöbbentő eredményt hozta, hogy Magyarországot 59-ből 5 válaszadó kidobná a NATO-ból, ezzel pedig Görögország után a második helyet szereztük meg a szégyenlistán. Az a tény, hogy ilyesmi egyáltalán felmerülhet, ijesztő és rendkívül elgondolkodtató kell, hogy legyen - olvasható a Véleményvezér blog legfrissebb bejegyzésében.
"Az Európai Unión belül az élet olyan békés, hogy mindenki szeret elfeledkezni arról, hogy ezt a biztonságot nem adják ingyen. A NATO, az európai biztonság egyes számú őre úgy létezik, hogy a legtöbb tagország állampolgárai szinte észre sem veszik. Mégpedig azért, mert a szövetség katonai erejét elsősorban az USA adja, miközben az európai államok pénzzel, konfliktusok utáni rendezést elősegítő csapatokkal, illetve politikai legitimációs eszköztárukkal járulnak hozzá az Észak-atlanti Szövetség működéséhez" - írja a blog.
Az azonban, hogy a kontinens katonái az utóbbi évtizedekben nem nagyon harcoltak valódi háborúkban, még nem jelenti azt, hogy Európa ne nézne szembe megannyi veszéllyel. Elég, ha arra gondolunk, hogy egy, a szomszédaihoz képest rendkívül gazdag és elöregedő kontinens hosszú távon mennyire csábító célpont lehet bármilyen kalandorpolitika számára. Hadseregre, a határok, illetve alapvető érdekek határon túli védelmére Európának ugyanúgy szüksége van, mint bármilyen más hatalomnak. A jelenlegi helyzetben pedig nehéz lenne elképzelni erre alkalmasabb rendszert a NATO-nál. A teljes bejegyzés a Véleményvezér blogon olvasható.