Magyarország csak akkor lehet az unió stabil együttműködő része, ha a jobb- és baloldalon is többségi támogatást élvez az EU-tagság. Egy elhúzódó és elmérgesedő konfliktus alapjaiban kezdheti ki a nyugatos orientáció támogatottságát a jobboldal hazai hangadóinak körében – véli Miklósi Zoltán a szuveren.hu-n.
A filozófus azon elmélkedik, mennyiben könnyítette meg az Orbán-kormány helyzetét a szombati békemenet, a „kormánypárti erődemonstráció”. A szuveren.hu-n közölt írása szerint az elsődleges célt elérték, mert a szombati akció megmutatta, hogy a kormány mögött még mindig jelentős elkötelezett és mozgósítható tábor áll. A kormányerők rendezhetik hát zilált soraikat, és átmenetileg megállhat a Fidesz táborának erodálódása. „Ha azonban a kérdést a kormányzat belpolitikai és nemzetközi mozgástere szempontjából vizsgáljuk, nem világos, hogy bármi változott-e” – summáz a szerző.
„A szervezők célja annak demonstrálása volt, hogy a többség továbbra is a kormány mögött áll, illetve hogy megerősítsék a kormányfő pozícióját az EU-val és az IMF-fel folytatandó, nehéznek ígérkező tárgyalások előtt. Az első cél optikailag megvalósult, hiszen több embert vittek az utcára, mint ellenfeleik, ám össztársadalmi szinten kérdéses, hogy bármi jelentős fordulat történt-e. A demonstráló tömeg hatalmas mérete nincs ellentmondásban a folyamatosan apadó társadalmi támogatottsággal. Emlékezetes, a jobboldal a 2002-es és 2006-os választások előtt is sokkal nagyobb tömegeket tudott köztéren mozgósítani, mint a baloldal, mégis veszített.
Ami a második célt illeti, bizonyos, hogy nem változott semmi. A kormány réges-rég szándékolatlanul is nyilvánvalóvá tette, hogy teljesen kiszolgáltatott, és a megállapodás nélkül elkerülhetetlen az összeomlás.”
Miklósi nekifut annak is, hogy milyen politikai hatása lehet a demonstrációnak a kormánytöbbség belpolitikai mozgásterére. Szerinte az, hogy a rendezvény sikerét a nemzeti sértettség érzése, a frusztráció, az unió és a „nemzetközi baloldal” elleni indulatok garantálták, egyenesen veszélyes helyzetet teremt a kormány számára. „A kormány mostani retorikája viszont azzal fenyeget, hogy az EU-ellenesség beszivárog a jobboldali főáramba, ami nagyon káros lenne az országnak, de katasztrofális lenne a kormánynak magának is. Az EU-ellenesség felszítása már középtávon is a Fidesz jobbszéli ellenzékét erősíti.”