Napi merítés MTI 2011. szeptember. 05. 11:38

Mitől lett Izlandon "forradalom"?

A 2008-as izlandi válságról rengetegen írtak, de az azt követő izlandi forradalomról már nagyon kevesen. A Wétiko blog szerzője ezt az űrt igyekszik kitölteni.

A 2008-as gazdasági válság elején Izland a szó szoros értelmében csődbe ment. Az okokat csak kutyafuttában említették, és azóta Európa ezen kevésbé ismert tagja újra a feledés homályába merült.

A neoliberális rezsim 5 év alatt Izlandot a világ egyik leggazdagabb országává tette. 2003-ban az ország bankjait privatizálták, és hogy külföldi befektetőket vonzzanak, online bankolást kínáltak, melynek alacsony költsége viszonylag magas megtérülési rátát tett lehetővé. De ahogyan gyarapodtak a befektetések, úgy nőtt a bankok külföldi adóssága. 2003-ban Izland adóssága a GNP-jének (Gross National Product – nemzeti össztermék) 200-szorosa volt, míg 2007-re 900-szorosára nőtt. A 2008-as pénzügyi válság adta meg a kegyelemdöfést. Az év végére Izland csődöt jelentett.

A várakozásokkal ellentétben a válság hatására, a részvételi demokrácia és egy új alkotmány révén az izlandiak visszanyerték önrendelkezésüket. De mi történt ezuátn? Mitől lett Izlandon "forradalom"? A Wétiko blog bejegyzéséből megtudhatja.

hvg360 Farkas Zoltán 2024. december. 04. 09:30

Egy megatárca veszélyei, avagy Matolcsy György diadalai az első Nemzetgazdasági Minisztérium élén

Unortodoxia bármi áron: ez jellemezte a 2010-es évek elején felálló első gazdasági csúcsminisztériumot. Most, hogy a Pénzügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium újbóli tervezett összevonásával visszatérhet ez a struktúra a kormányba, felidézzük Matolcsy György miniszteri tevékenységének csúcspontjait a IMF-fel vívott háborútól a magánnyugdíjpénztárak beszántásáig.