A kormány kinyilvánította, hogy a jelenlegi drogpolitika kudarcot vallott, hiszen a drog nem tűnt ez az utcákról. De ha ezt vesszük a drogpolitika hatékonyságának fokmérőjeként, akkor bizony nem létezik sikeres drogpolitika. A Drogpolitikában Svájc példáját kellene követnünk - olvasható a TASZ jelenti blogon.
Néhány svájci város önkormányzata elkezdett kísérletezni olyan beavatkozásokkal, amelyeket hagyományosan a liberális drogpolitikához kötnek: steril fecskendőket és tűket osztottak a drogfogyasztók között, akiknek felajánlották, hogy az utcai heroin helyett orvos által felírt gyógyszereket szedhetnek. A heroinfüggők változásra leginkább képtelen kemény magjának orvosi heroint írtak fel, ezzel elérve azt, hogy napjaikat ne az illegális droghoz szükséges pénz előteremtésével töltsék el.
A drogfogyasztókat az utcákról ellenőrzött fogyasztói szobákba terelték be, ahol steril körülmények között adhatták be maguknak a szert, és a túladagolásos esetekben az orvosi személyzet azonnal közbeléphetett. Emellett növelték a nyomozó hatóságok munkájának hatékonyságát és a hagyományos, absztinenciát célzó kezelési formák elérhetőségét, akárcsak az iskolai prevencióra fordított pénzösszegeket. Svájcban az ártalomcsökkentés és a prevenció nem egymást kizáró, hanem egymást kiegészítő elemek! A hagyományos konzervatív három pillér kiegészült egy negyedik, “liberális” pillérrel, az ártalomcsökkentéssel.
Ezt a négypilléres drogpolitikát kellene itthon is elkezdeni, hiszen a svájci drogpolitika sikereit világosan mutatják az elmúlt húsz év statisztikái. Jelentősen csökkent a túladagolásos halálesetek, a HIV fertőzések száma és a bűnözés - olvasható a blogon. A teljes bejegyzést elolvashatja a TASZ jelenti blogon.