Napi merítés hvg.hu 2010. október. 23. 19:41

Harc az internetes kalózkodás ellen

Az internetszolgáltatók előszeretettel hivatkoznak arra, hogy a rajtuk keresztül megvalósuló szerzői jogsértéseket nem tudják felügyelni, és erre törvény alapján nem is kötelesek. Ennek jó példája Magyarország, ahol az internetezők és esetleges fájlcserélők hozzászoktak ahhoz, hogy senki sem figyeli őket. De ez más országban nincs így.

Nyugat-Európa több országában már szokásos az illegális fájlcserében részt vevő magánszemélyek szisztematikus felelősségre vonása. Az IP-címek felkutatása gyerekjáték, a kérdés inkább az: megengedi-e az adott ország jogrendszere, adatvédelmi szabályozása, hogy az IP-címekhez tartozó előfizetők nevét kiadják az internetszolgáltatók? Németországban mindennapos gyakorlat, hogy a jogosultak bírósághoz fordulnak, és ún. adatkiadási eljárásra keresetet adnak be, amelyben megjelölik a beazonosított dinamikus IP-címeket, a felhasznált tartalmat és a felhasználás pontos időpontját. A bíróság ítéletben kötelezi az internetszolgáltatót, hogy szolgáltassa ki, mely előfizető használta a kérdéses időben a dinamikus IP-címet, majd a jogosult a "nevesített" jogsértővel szemben eljárást indít. A teljes bejegyzést elolvashatja az E.SZER.INT blogon.
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?