Napi merítés hvg.hu 2010. október. 23. 19:41

Harc az internetes kalózkodás ellen

Az internetszolgáltatók előszeretettel hivatkoznak arra, hogy a rajtuk keresztül megvalósuló szerzői jogsértéseket nem tudják felügyelni, és erre törvény alapján nem is kötelesek. Ennek jó példája Magyarország, ahol az internetezők és esetleges fájlcserélők hozzászoktak ahhoz, hogy senki sem figyeli őket. De ez más országban nincs így.

Nyugat-Európa több országában már szokásos az illegális fájlcserében részt vevő magánszemélyek szisztematikus felelősségre vonása. Az IP-címek felkutatása gyerekjáték, a kérdés inkább az: megengedi-e az adott ország jogrendszere, adatvédelmi szabályozása, hogy az IP-címekhez tartozó előfizetők nevét kiadják az internetszolgáltatók? Németországban mindennapos gyakorlat, hogy a jogosultak bírósághoz fordulnak, és ún. adatkiadási eljárásra keresetet adnak be, amelyben megjelölik a beazonosított dinamikus IP-címeket, a felhasznált tartalmat és a felhasználás pontos időpontját. A bíróság ítéletben kötelezi az internetszolgáltatót, hogy szolgáltassa ki, mely előfizető használta a kérdéses időben a dinamikus IP-címet, majd a jogosult a "nevesített" jogsértővel szemben eljárást indít. A teljes bejegyzést elolvashatja az E.SZER.INT blogon.
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.