Csehország: az újságírók titokban tarthatják forrásukat
Az újságírók a rendőrségnek sem kötelesek felfedni értesüléseik forrásait - döntött kedden a cseh alkotmánybíróság egy független újságíró és a rendőrség között kirobbant vitában.
Martin Smok független újságíró és forgatókönyvíró az ellen tiltakozott a bíróságnál, hogy a rendőrség 40 ezer koronás büntetést mért ki rá azért, mert nem árulta el értesüléseinek forrását. Az alkotmánybíróság most ezt a rendőrségi büntetést semmisnek nyilvánította.
Vojen Güttler alkotmánybíró szerint az újságíró csak akkor lenne köteles megnevezni forrását, ha az társadalmi közérdeknek minősülne. Az alkotmánybíróság szerint az oknyomozó újságírás miatt van szükség a forrás eltitkolásának lehetőségére.
Smok egy 1967-ben történt súlyos bűnügyben vallott. A rendőrségnek mindent elmondott azon kívül, hogy nem volt hajlandó megnevezni informátorát, aki azt maga nem kívánta. Az információk elegendőek voltak ahhoz, hogy a rendőrség a forrást maga is kinyomozza - jegyezte meg az alkotmánybíró.
A testület ugyanakkor rámutatott arra, hogy szükség lenne a probléma pontosabb szabályozására, mert a médiatörvény, a televíziós és rádiós műsorok sugárzásáról szóló törvény, valamint a büntető törvénykönyv nem egyformán rendelkeznek a kérdésben. Ugyancsak figyelembe kell venni az emberi jogok listáját és a nemzetközi újságíró szövetség etikai kódexét is. Miroslav Jelínek, a cseh újságírók szervezetének elnöke precedens értékűnek minősítette az alkotmánybíróság döntését.