Műértő Műértő

Megjelent a Műértő 2019 áprilisi lapszáma

A meghallott csend – tárlat a Pannonhalmi Apátságban / Polcra került mindennapok – NDK-magánmúzeum Csepelen / Ninot, a király éghető bábuja – kortárs vásár Madridban / Felborzolt valóság – Gyenis Tibor a kecskeméti Fotográfiai Múzeumban / Aura és kontempláció – Mark Rothko festményei Bécsben / Rendnek kell lennie – Mácsai István spirálfüzete

Média

Nosztalgiázzon velünk egy Bambi mellett!

Frutti cukorka, Diana sósborszesz, Mambó magnó, Pitralon arcszesz, Tuto lakat – emlékszik még a régmúlt márkáira? Ha igen, kattintson és emlékezzen velünk, ha nem, ismerje meg őket!

Magyar márkák története

Dreher

Schmidt Péter, a pesti születésű, Bajorországban tanult sörfőzőmester elsőként ismerte fel, hogy az akkori Kőérfölde (a későbbi Kőbánya) területén lévő, kiegyenlített hőmérsékletű, egyenletes páratartalmú pincejáratok kiválóan alkalmasak sörraktározás céljára.

Magyar márkák története

Dunaferr

A szocialista iparosítás egyik demonstatív lépése volt, amikor 1949 utolsó napjaiban ünnepélyesen megalapították a Dunai Vasmű nemzeti vállalatot. Ezzel egy időben Dunapentele, a folyó menti kis, jelentéktelen falu határában azonmód megkezdődtek az építési munkálatok.

Magyar márkák története

Egis

Az Ovomaltine gyermektápszer volt a legnépszerűbb terméke annak a Wander Gyógyszer- és Tápszer Rt.-nek, amelyet Balla Sándor gyógyszerész vezetésével és kisebbségi tulajdonosi részvételével hozott létre a svájci Wander cég.

Magyar márkák története

Elzett

Hogyan lesz valakinek a monogramjából fogalom? Jó példa erre a Győrben 1919-ben alapított László Zoltán Fémárugyár esete, amikor az alapító névadó kezdőbetűinek (LZ) németes kiejtéséből alkottak márkaelnevezést.

Magyar márkák története

Forte

Az amerikai Kodak brit leányvállalata Vácon egy fotókémiai gyár építését kezdte meg 1913-ban, de a termelés megindulására - az első világháború miatt - csak 1922-ben került sor. Ezt az évet tekintik az alapítás évének. Angol betanító munkások négy hónapot dolgoztak Vácott.

Magyar márkák története

Gamma

Nukleáris mérőműszereket, orvosi izotópdiagnosztikai berendezéseket, automatikákat és más "fajsúlyos" berendezéseket gyártott, a 60-as években mégis egy kicsiny, primitív fényképezőgép, a kezdőknek szánt Pajtás ismertette meg generációkkal a Gamma nevet.

Magyar márkák története

Ganz

A svájci származású Ganz Ábrahám 1845-ben indította be öntödéjében a munkát, s már a Lánchíd öntöttvas kereszttartóinak nagy részét is az ő vezetésével állították elő.

Magyar márkák története

Gelka - Javszer

A kormány Gazdasági Bizottságának 1960-ban hozott határozata alapján létesítette a Kohó- és Gépipari Minisztérium a Gépipari Elektromos Karbantartó Vállalatot, közismert nevén a Gelkát. Feladata volt, hogy a jogelőd Ravel (Rádió Vételtechnikai Vállalat), valamint az addig szétszórtan működő gyári márkaszervizek helyett országos vállalatként végezze el az elektromos tartós közszükségleti cikkek garanciális, illetve garancián túli javítását.

Magyar márkák története

Gerbeaud

Az előkelő pesti polgárság kedvelt találkozóhelye volt mindig is a mai Vörösmarty téren lévő elegáns kávéház és cukrászda.