2007. március. 23. 12:45 Utolsó frissítés: 2007. március. 23. 14:13 Külkapcsolati stratégia

A nyersanyag- és energiaforrások elérhetősége

Az alábbiakban a MTA Világgazdasági Kutatóintézete és a CEU A biztonság gazdasági vonatkozásai, a mozgástér perspektívái című tanulmányának kivonatát olvashatják.

Töltse le és olvassa el a teljes dokumentumot!
Kattintson ide.
Az ellátásbiztonsággal kapcsolatos energiapolitikai és külpolitikai lépések során egyaránt tekintettel kell lenni a modern energiarendszer specializációjára. Napjainkban az olaj és a közlekedés között rendkívül szoros kapcsolat van: a közlekedés energiaigényének mintegy 95%-át olajtermékek biztosítják, amely az olajfogyasztás túlnyomó részét jelenti. A földgáz Magyarországon csaknem teljes mértékben kiszorította az olajat mind a fűtésből, mind a villamosenergia termelésből. A villamosenergia domináns a háztartási gépek és ipari berendezések meghajtásában. Erőteljes kapcsolatok vannak az alrendszerek között: a villamosenergia termelésben nélkülözhetetlen szerepet töltenek be a szabályozási célokra használható rugalmas gáztüzelésű kapacitások, ugyanakkor sem az olajfinomítókat, sem a földgáz szállítását végző kompresszorokat nem lehet villamosenergia nélkül működtetni. Ezen kölcsönös függőségi kapcsolatoknak fontos szerepük van az ellátásbiztonságot javító külpolitikai lépések meghatározásában.

A magyar energiaellátás döntő hányada importból származik, és ez hosszú távon is így marad. A megújuló energiával és az energiahatékonysággal kapcsolatos kezdeményezések kívánatosak, de csupán fékezni tudják az energia import növekedését. Emiatt az energetika nemzetközi kapcsolatai az ellátásbiztonság kritikus komponensét képezik. Az energetikai vonatkozású magyar külpolitika feladatai két csoportra oszthatók: részvétel az EU közös energiapolitika kialakításában valamint a bilaterális energetikai kapcsolatok menedzselése.
Az egységes európai piac nem csak a gazdasági hatékonyság, hanem az ellátásbiztonság szempontjából is előnyös, egy robosztus versenypiacon a kereslet és kínálat alkalmazkodása a biztonság fontos komponense. Magyarországnak támogatnia kell a Bizottság egységes energiapiac felé mutató kezdeményezéseit. A villamos és különösen a gázszektorban új infrastruktúra fejlesztések szükségesek. A projektfinanszírozás szempontjából legkedvezőbb szerződéses forma a Bizottság jóváhagyását igényli. A magyar külpolitikának  támogatnia kell ezeket a projekteket, és törekednie kell az infrastruktúra fejlesztés szabályozási környezetének korszerűsítésére.

A bilaterális energetikai kapcsolatok egyik prioritása a közép európai regionális energiapiac kialakítása. A regionális piac komoly hatékonyságnövekedést generálna, de kialakítása szoros politikai együttműködést igényel. Az Európai Unión kívüli legfontosabb energetikai partner Oroszország. Oroszország tartósan a legfontosabb import forrás marad, a kiegyensúlyozott orosz – magyar partnerség az ellátásbiztonság nélkülözhetetlen eleme. Magyarországnak ezen felül szoros energetikai kapcsolatokra kell törekednie a tranzit szempontból jelentős Ukrajnával és potenciális tranzit Horvátországgal.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?