A nyersanyag- és energiaforrások elérhetősége
Az alábbiakban a MTA Világgazdasági Kutatóintézete és a CEU A biztonság gazdasági vonatkozásai, a mozgástér perspektívái című tanulmányának kivonatát olvashatják.
Töltse le és olvassa el a teljes dokumentumot! |
Kattintson ide. |
A magyar energiaellátás döntő hányada importból származik, és ez hosszú távon is így marad. A megújuló energiával és az energiahatékonysággal kapcsolatos kezdeményezések kívánatosak, de csupán fékezni tudják az energia import növekedését. Emiatt az energetika nemzetközi kapcsolatai az ellátásbiztonság kritikus komponensét képezik. Az energetikai vonatkozású magyar külpolitika feladatai két csoportra oszthatók: részvétel az EU közös energiapolitika kialakításában valamint a bilaterális energetikai kapcsolatok menedzselése.
Az egységes európai piac nem csak a gazdasági hatékonyság, hanem az ellátásbiztonság szempontjából is előnyös, egy robosztus versenypiacon a kereslet és kínálat alkalmazkodása a biztonság fontos komponense. Magyarországnak támogatnia kell a Bizottság egységes energiapiac felé mutató kezdeményezéseit. A villamos és különösen a gázszektorban új infrastruktúra fejlesztések szükségesek. A projektfinanszírozás szempontjából legkedvezőbb szerződéses forma a Bizottság jóváhagyását igényli. A magyar külpolitikának támogatnia kell ezeket a projekteket, és törekednie kell az infrastruktúra fejlesztés szabályozási környezetének korszerűsítésére.
A bilaterális energetikai kapcsolatok egyik prioritása a közép európai regionális energiapiac kialakítása. A regionális piac komoly hatékonyságnövekedést generálna, de kialakítása szoros politikai együttműködést igényel. Az Európai Unión kívüli legfontosabb energetikai partner Oroszország. Oroszország tartósan a legfontosabb import forrás marad, a kiegyensúlyozott orosz – magyar partnerség az ellátásbiztonság nélkülözhetetlen eleme. Magyarországnak ezen felül szoros energetikai kapcsolatokra kell törekednie a tranzit szempontból jelentős Ukrajnával és potenciális tranzit Horvátországgal.