Kult hvg.hu 2024. november. 07. 14:00

Nyolcadik kerületi edzőteremben találta meg a fáradtság ellenszerét WeAreGloria – Klippremier

Új dalt mutatott be WeAreGloria a 2025 februárjában megjelenő, második Ideology című albumáról. Az Energyhez Ofner Gergő készített videót, amelynek mozgásvilágát ismét Cuhorka Emese (A létezés eufóriája, Attax, Radical Relax) álmodta meg. A klip a hvg.hu-n látható először.

A dalt egy olyan időszak inspirálta, amikor teljesen kimerült voltam, és azzal kísérleteztem, hogyan lendülhetnék ki ebből. Arra jutottam, hogy nem szabad megállni – folyamatosan mozgásban kell maradni, mert különben az ember leülepszik, mint az iszap” – foglalja össze Dányi Krisztina az Energy üzenetét, amely nem csak zeneileg, de mondandójával is egyfajta hidat képez előző és hamarosan érkező új nagylemeze között.

A 2023-as Timeless fő témája a digitális kapitalizmustól és az AI-ipar térnyerésétől való szorongás volt, a 2025 elején érkező Ideology pedig azt az állapotot mutatja be, amikor még ‘tisztán’, mindenféle ideológiák behatása nélkül érzékeljük a világot.

Az Energy ezeket vegyíti, hiszen az egyik legelemibb érzésünk a fáradtság – ezt viszont leggyakrabban a minket körülvevő környezet, a minket ért külső hatások feldolgozása okozza. 

A dalhoz készült videóban Gloria különböző módszerekkel próbál kitörni a fáradtságból. Lencsét számol, játszik a macskájával, zenét vesz fel, edzeni megy, folyamatosan mozgásban van. 

WeAreGloria – ENERGY (Official Video)

https://lnk.to/GET-ENERGY Ensure continuity Video by Emese Cuhorka & Gergely Ofner Lyrics Energy! Energy! E-e-e is a must! Energy! Ene-ene Ensure continuity Energy! Energy! Energy! Energy! Ene-ene Energy!

“Imádom, amikor a zene egy mozdulat által válik vizuálissá, és szerintem ebben Emese nagyon jó. Ezekből a közös munkákból mindig sokat tanulok a zenéről, mert a tánc és a mozgás dinamikája gyakran jobban megmutatja nekem, hogy mennyi elég egy-egy zenei részletből, mint amikor csak az íróasztalnál ülve gondolkodom rajta” – meséli Krisztina a Cuhorka Emesével közös munkáról.

A táncos-koreográfussal nem csak a TPR című dalhoz készült videón és WeAreGloria lemezbemutató performansz-előadásán dolgoztak együtt, hanem Krisztina szerezte az Attax zenéjét is, amely eredetileg Emese szakmunka-előadása volt, jelenleg pedig a Trafóban fut. 

“Már az előkészítő beszélgetések alatt azonnal képekkel reagált az agyam azokra, amiket Kriszti megfogalmazott a dalokról. Ez nem hagyományos értelemben vett koreografálás, sokkal inkább a főszereplő figurájának a kitalálása; hogy hogyan jelenik meg, milyen módja van az érzelmeinek, mozdulatainak a megélésére a performansz egyes jeleneteiben, vagy egy-egy videósnittben. Egy előadás készítésekor erre van maga a hosszú munkafolyamat. Egy felvétel az előadásokkal ellentétben viszont zárt, megváltoztathatatlan” – mesél Cuhorka Emese arról, miért mindig izgalmas kihívás számára a WeAreGloria videókon dolgozni. 

A videó készítője, Ofner Gergő otthonosan mozog megfigyelőként a táncos performanszok világában: számos videót készített többek között a Hodworks előadásaihoz is (amelyekben Cuhorka Emese is alkotótárs és előadó volt). 

“A forgatás során szinte teljesen Emese ‘irányítása’ alatt voltam: azt csináltam, amit mondott, és Gergőt is hagytam, hogy szabadon rögzítse, amit jónak lát. Bár nagyon élvezetes folyamat volt, fizikailag és mentálisan is kimerített a felvétel. A lakás és az utca helyszíneit egyszerűbb volt felvenni, de edzőtermet nagyjából egy hónapig kerestem, mire megtaláltuk a tökéleteset, amelyik ráadásul felajánlotta, hogy éjjel ingyen forgathatunk náluk – mivel nagy nyolcadik kerületi lokálpatrióta vagyok, különösen jólesett, hogy itt találtunk ilyen segítőkész helyet” – osztja meg Krisztina a felvételekről. 

Az Energy november 8-tól elérhető minden digitális platformon.
(Fotó: Szombat Éva.)

hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?