Kult MTI 2024. október. 13. 20:37

Október 21-én lesz Novák Ferenc Kossuth-díjas koreográfus nyilvános búcsúztatása

A család várja a barátokat, tanítványokat, kollégákat és tisztelőket.

Bő egy hét múlva, október 21-én az Erkel Színházban lesz az augusztusban elhunyt Novák Ferenc Kossuth-díjas és Erkel Ferenc-díjas koreográfus, a nemzet művésze nyilvános búcsúztatása.

A 16 óra 30 perckor kezdődő közös színpadi megemlékezés után az Erkel Színház mellett szabadtéri táncházzal ünnepelik az elhunyt koreográfus életművét. Novák Ferenc Budapest és Józsefváros díszpolgára is volt, ezért a búcsúztató ünnepségben részt vállal a Fővárosi és a Józsefvárosi Önkormányzat is – írták, hozzátéve, hogy a helyszínt, az Erkel Színházat a Kulturális és Innovációs Minisztérium biztosítja a megemlékezők számára.

A búcsúztatásra, amelyre várják a barátokat, tanítványokat, kollégákat, tisztelőket, korlátozott számban igényelhetők jegyek. A család tájékoztatása szerint Novák Ferenc temetését szűk családi körben tartották a Farkasréti temetőben, sírja a 43-as parcella első sorában található.

Novák Ferenc (1931-2024) az erdélyi Nagyenyeden született. A második világháború idején a család áttelepült Magyarországra, az érettségit már Budapesten tette le. A Vegyipari Gép- és Radiátorgyárban műszaki gyakornokként kezdett dolgozni, majd csatlakozott az Építők Táncegyütteshez.

1954 szeptemberében megalakította a Bihari János Táncegyüttest. 1965-ben megbízták az 1949-ben alakult Honvéd Együttes tánckarának vezetésével. 1975-től a Szegedi Nemzetközi Néptáncfesztivál művészeti vezetőjeként folytatta munkáját. A hetvenes évek végén egyik szegedi produkcióját látva koreográfus-rendezői szerződést ajánlott neki az amszterdami Folklór Táncszínház, ezután párhozamosan dolgozott Hollandiában és idehaza. 1983-tól a Honvéd Együttes művészeti vezetője lett.

Munkásságát többek között 1972-ben Erkel Ferenc-díjjal, 1985-ben Magyarország Érdemes Művésze díjjal, 1993-ban pedig Kossuth-díjjal ismerték el. 2005-ben vehette át a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal állami kitüntetést, 2007-ben a Jubileumi Prima Primissima-díjat. 2010 óta örökös tagja a Halhatatlanok Társulatának. 2011-ben a Köztársaság Elnökének Érdemérmével tüntették ki, 2014-ben a Nemzet Művésze lett.

“Mire bemegyek a táncpróbára, nagyon kell tudnom, mit akarok” – In memoriam Novák Ferenc

„Néptáncos egy baleset miatt lettem”: lesérült táncos helyett ugrott be az egyik bemutató előtt. „Próbákra jártam, nézelődtem, haverkodtam, és azon vettem észre magam, hogy táncolok.” Koreografálni a honvédségnél kezdett, majd 1954-ben katonatársával, Boross Gézával megalapította az azóta legendássá vált Bihari Táncegyüttest, karrierjei további állomásait pedig felsorolni is nehéz.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.