Kult hvg.hu 2024. október. 11. 14:51

Rosszul lettek a nézők a stuttgarti operában egy előadáson, amiben meztelen, görkorcsolyázó apácák és „nem szimulált szex” is volt

Florentina Holzingernek nem szokása finomkodni a rendezéseiben, de ez nem veszi el a nézők kedvét, az összes előadás telt házzal megy.

Tizennyolc néző lett rosszul a stuttgarti operában egy előadás során, amiben többek között folyt a vér és a művér, volt benne élőben kiszúrt piercing, és nem szimulált szex is – írja a Guardian. A színház szóvivője, Sebastian Ebling elmondta, hogy szombaton nyolc, vasárnap tíz embert kellett ellátni a helyszínen, három esetben orvosi segítségre volt szükség.

A darab az osztrák koreográfus, Florentina Holzinger Sancta című operaátdolgozása volt, aki híres a formabontó előadásairól. A kizárólag nőkből álló szereplőgárda, amivel rendszerint dolgozik, részben vagy teljesen meztelenül lép fel, a korábbi előadásain volt már példa kardnyelésre, tetoválásra, maszturbálásra, de vérrel és friss ürülékkel kiegészült performanszra is. Utóbbi máris érthetőbbé válik Holzinger filozófiájának ismeretében, aki szerint a tökéletes tánctechnikai tudásnak a végszóra vizelés is a része (ezt egy Guardian-interjúban árulta el a művész).

A Sancta Paul Hindemith 1920-as évekbeli expresszionista operája, a Sancta Susanna alapján készült, ami szintén egy megosztó műnek számít, eleve egy évvel el kellett halasztani a premierjét a tiltakozások miatt. Egy fiatal apáca történetét meséli el ugyanis, aki a cselekmény egy pontján az oltáron meztelenkedik, és letépi a Krisztus-szoborról az ágyékkötőt.

Holzinger rendezése valószínűleg jó pár lapáttal rátett még erre is: a hírek szerint többek között meztelenül korcsolyázó apácákkal, leszbikus papnővel és keresztre feszített, meztelen testekkel lepte meg a közönséget. Saját bevallása szerint ugyanakkor nem az egyházat akarja mindezzel gúnyolni, hanem a konzervatív intézmények és a BDSM-szubkultúra közötti párhuzamokra rávilágítani.

Itt van egy viszonylag cenzúrázott előzetes hozzá:

Habár a stuttgarti előadás előtt a színház figyelmeztette a nézőket a várható ingerekre, így a füstre, a hangerőre, az explicit szexuális jelenetekre és a szexuális erőszak ábrázolására, ezek szerint volt, amire nem lehetett felkészülni. Nem mintha a tömeges rosszullét híre bármennyire is befolyásolta volna a jegyeladásokat, ugyanis nemcsak a stuttgartiak, de a berliniek is telt házzal mennek.

Több férfi néző is rosszul lett egy színházi abortuszjelenet közben, le kellett állítani az előadást

Egy tízperces szünet után folytatódhatott az Annie Ernaux könyvéből adaptált darab, addig ellátták az ájultakat.