Kult hvg.hu 2024. augusztus. 28. 09:38

Véletlenül összetört egy 3500 éves ritka leletet egy kisgyerek, amikor egy izraeli múzeumban járt

A négyéves kisfiú kíváncsi volt, hogy mi van az edényben, és bele akart nézni. Nem lett jó vége.

3500 éves korsót tört véletlenül darabokra egy négyéves gyerek a haifai Hecht Múzeumban – írja a BBC.

Az intézmény tájékoztatása szerint az edény a bronzkorból származik, az időszámításunk előtt 2200 és 1500 közötti időszakból, és igazi ritkaságnak számít, hogy épségben megmaradt ennyi idő után. Legalábbis eddig.

A ritkaságához képest ugyanakkor annyira mégsem vigyázhattak rá, mert a bejárat mellett, védőfal nélkül, gyakorlatilag teljesen szabadon volt kiállítva. A múzeum szerint ugyanis „különleges varázsa” van annak, ha a régészeti leleteket így mutatják be.

A korsót összetörő kisfiú apja, Alex elmondta, hogy a gyerek kicsit megmozgatta a tárgyat, mert „kíváncsi volt, mi van benne”, és emiatt esett le a földre. Az apa saját bevallása szerint sokkot kapott, amikor meglátta a gyereket a cserépdarabokkal, de aztán igyekezett megnyugtatni őt, majd beszélt a biztonsági őrrel.

Daily Mail US on X (formerly Twitter): “Boy accidentally smashes 3,500-year-old jar on visit to Israel’s Hecht Museum https://t.co/0Uxj42CjN8 pic.twitter.com/rUrHChaNUH / X”

Boy accidentally smashes 3,500-year-old jar on visit to Israel’s Hecht Museum https://t.co/0Uxj42CjN8 pic.twitter.com/rUrHChaNUH

A múzeum részéről láthatóan nincs harag, az incidens után meghívták a gyereket a családjával együtt, hogy vegyenek részt a kiállításon egy szervezett bejárás keretében. „Előfordul, hogy szándékosan megrongálnak kiállítási tárgyakat, és az ilyen eseteket nagyon szigorúan kezeljük, bevonva a rendőrséget is, most viszont nem ez történt” – mondta el Lihi Laszlo a múzeum részéről a BBC-nek. A fiaskó ellenére továbbra is kitartanak amellett, hogy a gyűjteményüket védőberendezés nélkül mutatják be.  

A lelet restaurálására már megbíztak egy szakembert, így várhatóan rövid időn belül visszakerülhet a helyére. Valószínűleg bor és olívaolaj tárolására, szállítására használták eredetileg. Azt is feltárták róla, hogy még a Dávid és Salamon király uralkodása előtti időkben készült, és a típusa alapján a Földközi-tenger keleti partján fekvő Kánaán vidékére jellemző.